Process based matchmaking of services
Servislerin süreç tabanlı olarak eşlenmesi
- Tez No: 179345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR YOLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Web servislerinin artan popülaritesi ile birlikte, son yıllarda kamu ve iş alanlarındaki mevcut servislerin sayısı hızla artmaktadır. Servis sayısındaki bu artııs servis bulma problemini daha önemli ve zor bir hale getirmiştir. Servis bulmanın temel elemanı servis eşlemedir. Servis eşleme, servis sağlayıcılarının sundukları servisler arasından, servis tüketicisinin isteğini karşılamaya uygun olanlarının bulunup getirilmesi sürecidir. Mevcut standart servis bulma mekanizmaları günümüz kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamayacak basit servis eşleme metodları sumaktadırlar. Daha iyi servis eşleme metodları geliştirmek için yakın zamanda yapılan araştırmalar servislerin girdi-çıktı arayüzlerinin anlamsal modellerine ve bu modellerin servis eşlemesinde kullanımına dayanmaktadırlar. Ancak bu metodlar içsel süreç bilgilerinin yetersiz kullanımı nedeniyle düşük hassasiyet göstermektedirler.Bu tezde mevcut servis eşleme metodlarına kıyasla daha iyi hassasiyet elde etmek amacıyla iki yeni servis eşleme metodu önerilmiştir. Bu hedefe ulaşmak amacıyla, servislerin anlamsal olarak zenginleştirilmiş içsel süreç bilgilerinin kapsamlı olarak kullanımının gerektiği öne sürülmüştür. Buna bağlı olarak, önerilen metodlarda servis eşlemenin temel bilgi kaynağı olarak servislerin anlamsal kavramlarla işaretlenmiş içselsüreç modelleri kullanılmıştır. Önerilen ilk eşleme metodunda servis modelleme için sonlu durum makineleri, servis eşleme için çeşitli yapısal ve anlamsal ölçüm metodları kullanılmıştır. Önerilen ikinci eşleme metodunda ise servis modelleme için zamanmantığı, servis eşleme için model doğrulama teknikleri kullanılmıştır. Önerilen metodların gerçekleştirilmesi amacı ile bir servis eşleme taslağı önerilmiş ve durum incelemesi yolu ile önerilen metodlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing popularity of Web services, number of available services on public and business domains grows rapidly in the recent years. This growth in the number of services makes service discovery more important and challenging. The fundamentalelement of service discovery is service matchmaking. Service matchmaking is the process of retrieving suitable services given by service providers to satisfy service request of service consumers. The current standard service discovery mechanism providesonly primitive service matchmaking methods, which are not sufficient to fulfill the requirements of todays consumers. Recent research to develop better service matchmaking methods is based on the use of semantic models of input-output interfaces of services and their use in service matchmaking. However these methods suffer from low precision due to lack of use of internal process knowledge of services in matchmaking.In this thesis we propose two novel service matchmaking methods to achieve better precision than the state of the art service matchmaking methods. In order to achieve this goal, we claim that extensive use of semantically augmented internal process knowledge of service is necessary. Hence, in our proposed methods we use internal process models, which we markup with semantic concepts, as the core information source for service matchmaking. Our first matchmaking method uses finitestate machines for service modeling and several structural and a semantic similarity metric for matchmaking. Our second method uses temporal logic for modeling and model checking techniques for matchmaking. We propose a generic service matchmaking framework to realize our proposed approaches and conduct case studies to evaluate strong and weak points of our proposed matchmaking methods.