Expression of SIK1 and SIK3 in postnatal rat retina
SIK1 ve SIK3 ün postnatal sıçan retinasındaki ifadesi
  1. Tez No: 179341
  2. Yazar: MUHAMMET EMİN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. KUYAŞ BUĞRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tuz-indüklenebilir kinazların (SIKs) ifadesi adrenokortikal doku, yağ hücreleri ve karaciğerin de dahil olduğu çeşitli hücre ve organlarda gösterilmiştir. Bunların, yağ hücreleri farklılaşması, sterodojenik gen ifadesi ve diyabet patolojisi ile ilişikleri olduğu düşünülmektedir. SIK2'nin sıçan retinasının bütün hücre tabakalarında ve postnatal gelişim evrelerinde ifade edildiği gözlemlenmiştir. FGF sinyal yolaklarıyla ilintili olan iki protein olan GAB1 ve A-Raf ın SIK2 tarafından in vitro fosforlandığı bulunmuştur. Bu bulgu, SIK'lerin Müller glia hücrelerinin farklılaşması ve hayatta kalmaları için önem arzeden FGF sinyal yolağında rolü olduğunu öne sürmektedir. Bu çalışmada SIK2'nin aday substratı olan GAB1 ile olan fiziksel etkileşimi bir protein-protein etkileşim yaklaşımı ile incelenmiştir. Herhangi bir etkileşim olduğuna dair bir kanıt bulunamıştır. Bu durum kullanılan fragmanların yetersizliği, enzim-sübstrat etkileşiminin kısa süreliliği ve/veya rekombinant proteinlerin konformasyon farklılıklarını da içeren çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca, SIK aile üyelerinden SIK1 ve SIK3'ün sıçan retinası ve MIO-M1 hücrelerindeki ifadesi RT-PCR ile incelenmiştir. SIK1 ve SIK3 transkriptlerinin retinadaki varlığını ilk kez gösterilmiştir. SIK1 ve SIK3 seviyelerinin postnatal sıçan retinası RNA örnekleriyle yapılan bir karşılaştırmalı gelişim analizi, SIK1'in kararlı hali belirgin bir şekilde değişmezken SIK3'ün kararlı halinin P10'dan P14'e 1.5 kat arttığını ve P30'da da tavan yaptığını ortaya çıkarmıştır. MIO-M1 hücrelerinde SIK3 ifadesi gözlenirken SIK1 gözlenmemiştir. FGF2 muamelesi sonucunda MIO-M1 hücrelerinin SIK3 seviyelerinde, muamelenin 2. ve 5. saatleri ile beraber belirgin bir azalma gözlenirken yüksek glukoz seviyeleri belirgin bir etki göstermemiştir. Bu sonuçlar laboratuvarımızda SIK aile üyelerinin retinadaki varlığıyla ilgili bulguları genişletmekte ve SIK'in retinadaki fonksiyonunu anlamaya yönelik sonraki çalışmalar için bir çerçeve sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Salt-inducible kinases (SIKs) have been shown to be expressed in various cells and organs including adrenocortical tissue, adipocytes and liver. They were implicated in adipocyte differentiation, steroidogenic gene expression and pathogenesis of diabetes. SIK2 was observed in all cell layers and in post-natal developmental stages of rat retina. Two FGF signaling pathway related proteins GAB1 and A-Raf were found to be phosphorylated in vitro by SIK2. This suggested that SIKs may have a role in FGF signal transduction pathway in retina which is important for differentiation and survival of Müller glial cells. In this study, physical interaction of SIK2 with its candidate substrate, GAB1 was investigated using a protein?protein interaction approach. We found no evidence of interaction. This may be due to several reasons including insufficiency of the fragments used, transient nature of enzyme-substrate interaction and/or difference in conformation of recombinant protein fragments. Also, the expression of SIK family members, SIK1 and SIK3, in the context of rat retina and MIO-M1 cells were analyzed by RT-PCR. We showed the presence of SIK1 and SIK3 transcripts in retina for the first time. A comparative developmental analysis of SIK1 and SIK3 levels using postnatal (P0 to P30) rat retina RNA samples revealed that while steady state levels of SIK1 transcripts did not change significantly, that of SIK3 increased 1.5-fold at P14 relative to P10 and peaked at P30. In MIO-M1 cells expression of SIK3 but not SIK1 was detected. Upon FGF2 treatment a significant decrease of SIK3 levels was observed in MIO-M1 cells by 2 and 5 hours of treatment while high levels of glucose did not have a significant effect. These results extend the findings in our laboratory regarding the presence of SIK family members in retinal context and provide a framework for future studies directed to understand SIK function in retina.