Bazı makarnalık buğday dizi melezlerinde verim ve verim komponentlerinin kalıtımı üzerine araştırmalar
- Tez No: 17935
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
84 ÖZET Bu araştırma, çoklu dizi yöntemiyle elde edilen melezlerin genetik yapılarım incelemek ve üstün melezler ile uygun ebeveynleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Melezler üstün özellikleri olan 10 adet makarnalık buğday hattı ile Memo, Yavaros ve Gediz isimli makarnalık buğday çeşidinin kombinasyonundan elde edilmiştir. Hatlar ve testerler (çeşitler arasındaki raelezleroeler 1988 de yapılmıştır. 1989 da Fi 1er ebeveynlerle birlikte tesadiü blokları deneme deseninde Konya ilinde iki lokasyonda (Merkez ve Çumra) üretilmişlerdir. Bunlarda erkencilik, bitki boyu, başak boyu, kardeş sayısı, başakta başakcık sayısı, başakta dane sayısı, başakcıkta dane sayısı, 1000 dane ağırlığı karakterleri üze rinde çal ışı lmıştır. Fi 1er ve bunların ebeveynlerinden meydana gelen populasyonda istatistiksel olarak önemli varyasyon bulun muştur. Genel ve özel kombinasyon gücü varyansları, eklemeli ve/veya eklemeli olmayan varyans komponentlerî ve oran sal ilişkileri her iki lokasyondada üzerinde çalışılan bütün özellikler için eklemeli olmayan gen etkilerinin söz konusu olduğunu göstermiştir. Ebeveynlerin genel kombinasyon güçlerj ve ortalama değerler dikkate alındığında, test edicilerden Memo kardeş87 In regard to the general combining ability and the mean values for parents; Memo for number of tillers and number of grain per spike; line 13 for number of grain per spikelet; line 4 for number of tillers; line 1 at the Çumra location for thousand kernel weight and line 2 at the cen ter for spikelet per spike, number of grain per spike and thousand kernel weight were appeard to be suitable parents. With respect to the spesific combining ability and the mean values of crosses,“5xGediz”for earlyness;“2xMemo”for number of grain per spike;“8xMemo”for thou sand kernel weight were decided as promising combinations worth to be used in the breeding programs. The level of heterosis was estimated as the highest for 1000 kernel weight while the lowest for number of grain per spikelet at the center location.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY This research has been carried out in order to des cribe the genetical make up of the crosses, which were ob tained by the“1 inextester”method, and to determine suit able parents and superior hybridsin Durum Wheat. The hybrids were obtained from the crosses of 10 durum lines which have superiority for the yield components and 3 durum varieties, namely Memo, Yavaros and Gediz. Crossings between the lines and the testers were done in 1988. The Ft 's, together with the parents were grown at two locations (Center and Çumra) of Konya in a randomized complete block design, in 1989. In this research, earliness, plant height, spike lenght, number of tillers, number of spikelet per spike, number of grain per spike, number of grain per spikelet, thousand kernel weight were studied. In the population, which consist of the parents and Pi's, statisticly significant variations were found for the traits. The estimates for the general and the specific com bining ability variances, additive and/or non-additive va riance components, and the GCA/SCA ratios has indicated that the non-addi-ti ve gene effects were present for all the characters studied at two locations.87 In regard to the general combining ability and the mean values for parents; Memo for number of tillers and number of grain per spike; line 13 for number of grain per spikelet; line 4 for number of tillers; line 1 at the Çumra location for thousand kernel weight and line 2 at the cen ter for spikelet per spike, number of grain per spike and thousand kernel weight were appeard to be suitable parents. With respect to the spesific combining ability and the mean values of crosses,“5xGediz”for earlyness;“2xMemo”for number of grain per spike;“8xMemo”for thou sand kernel weight were decided as promising combinations worth to be used in the breeding programs. The level of heterosis was estimated as the highest for 1000 kernel weight while the lowest for number of grain per spikelet at the center location.