Controller area network ve uygulaması
Controller area network and its application
  1. Tez No: 179366
  2. Yazar: UĞUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SÜER ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
CAN Bus 1986 yılında Robert Bosch tarafından otomobillerdeki çok sayıda sensör ve mikro denetleyiciyi bir kablo yumağı ile bağlamak yerine bunlar arasındaki veri transferini yazılım kontrollü tek bir hattan sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. CAN, otomotiv endüstrisindeki en bilinen haberleşme sistemidir. Her ne kadar başlangıçta yalnızca otomotiv uygulamaları için tasarlanmış olsa da yüksek performansı güvenirliliğinden dolayı birçok dağıtık (distributed) endüstriyel kontrol uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Güvenliğin çok önemli olduğu gerçek zamanlı uygulamalarda da kullanılır. Öyle ki istatistiksel olasılık hesapları sonucunda bir asırda bir tane tespit edilemeyen mesaj hatası yapabileceği tespit edilmiştir.Uygulama alanı yüksek hızlı ağlardan düşük maliyetli çoklu kablolamalı sistemlere kadar geniştir. CAN Bus, otomobil elektroniği, akıllı motor kontrolü, robot kontrolü, akıllı sensörler, asansörler, makine kontrol birimleri, kaymayı engelleyici sistemler, trafik sinyalizasyon sistemleri, akıllı binalar ve laboratuar otomasyonu gibi uygulama alanlarında maksimum 1Mbit/sn'lik bir hızda veri iletişimi sağlar.Bu tezde CAN 2.0B standardı incelenmiştir. ARM7 çekirdeği üzerine kurulu STR752FR0 mikro denetleyicisinin donanım özellikleri ve yazılım kütüphanesi açıklanmıştır. Bu mikro denetleyici bir CAN uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
CAN Bus standard was developed by Robert Bosch GmbH for the communication of the sensors and microcontrollers in cars with each other through a single bus. Because the ever increasing use of these components in cars results in a high level of wiring burden and communication problems, CAN Bus soon becomes the most popular communication standard in automotive industry. The high performance and robustness of the protocol has expanded its use to many distributed automation and industrial applications. It is also used in the real time applications where reliability is the most important. Statistical probability calculations show that a CAN system can miss only one faulty message in a century.CAN bus can be used for a wide range of applications, even the ones requiring very high-speeds. It supports the data rates up to 1 Mbit/s for the applications like automotive electronics, intelligent engine control, robot control, intelligent sensors, lift systems, machinery control systems, anti-skid systems, traffic signalization systems, intelligent home and laboratory automation systems.CAN Bus Specification 2.0B is investigated in this thesis. Hardware configuration and software library of STR752FR0 microcontroller is analyzed. A CAN application is implemented using this microcontroller.