Kura-Aras havzasından çöpçü balığı (Orthrias angorae Steindachner, 1897)'nda kromozomal çalışmalar
Karyotype analysis in Orthrias angorae (Steindachner, 1897) from Kura-Aras river basin
  1. Tez No: 179376
  2. Yazar: TAYLAN ÖZGÜR KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalõşmada Kura-Aras Havzasõndan Orthrias angorae (Steindachner, 1897) (Fam :Balitoridae)’nõn kromozomlarõnõn sayõ ve yapõlarõ incelenerek, karyotip analizi yapõlmõştõr. Bu çalõşmada kullanõlan balõklar Kars ilindeki Kars Çayõ’ndan serpme ağlarla yakalanarak laboratuara getirilmiştir. Her bir gram vücut ağõrlõğõ için 0,01 ml, %0,6’lõk kolşisin solüsyonu balõklarõn karõn boşluğuna enjekte edilmiş ve balõk kesilmeden önce 190 dakika beklenilmiştir. Metafaz incelemeleri ile O.angorae’nõn 2n=50 kromozoma sahip olduğu belirlenmiştir. Bunlarõn karyotiplerinin 7 metasentrik, 7 submetasentrik ve 11 akrosentrik kromozom çiftinden (NF: 78) oluştuğu saptanmõştõr. Bu türde cinsiyete bağlõ herhangi bir kromozom tesbit edilememiştir. Anahtar kelimeler : Kura-Aras Havzasõ, Kars Çayõ, Orthrias angorae, Balitoridae, Karyotip
Özet (Çeviri)
In this study, chromosome numbers and the standard karyotypic details for the Angora loach, Orthrias angorae (Steindachner, 1897) (Fam: Balitoridae) from Kura-Aras river basin were ascertained. The fishs used in this study were caught with fishing nets from the Kura-Aras river basin and taken to the laboratory. Fishes were injected intraperitoneally (i.p.) with doses of 0.01 ml/g body weight of 0.6 % solution of colchicine and left for 190 minutes before sacrification. It was determined that O.angorae had 2n=50 chromosomes by metaphase investigation. Their karyotypes were determined as being composed of 7 metacentric, 7 submetacentric and 11 acrocentric chromosome pairs with NF: 78 We were unable to identify any sex-related chromosomes in these species. Key words : Kura-Aras Basin, Kars Stream, Orthrias angorae, Balitoridae, Karyotype