Kars Çayı'ndaki algsel klorofil miktarının mevsimlere göre belirlenmesi
Determination of algal cholorophyll level in Kars Stream according to the seasons
  1. Tez No: 179378
  2. Yazar: ERSİN DİLBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu arastırmada, Kars Çayı'nın algsel klorofil miktarı ve fiziko-kimyasal yapısı incelenmistir. Analizler için su örnekleri Haziran 2005 ve Kasım 2005 tarihleri arasında ırmaktaki 8 farklı istasyondan toplanmıstır. Analizler sonucunda minimum ve maksimum klorofil miktarları sırasıyla Haziran 2005 ve Eylül 2005 tarihlerinde belirlenmistir. Algsel klorofil esas olarak mevsimsel faktörlere baglı olarak degismistir. Anahtar sözcükler : Kars Çayı, algsel klorofil, su kimyası
Özet (Çeviri)
In this research algal cholorophyll level and physico-chemical structure of Kars Stream have been investigated. Water samples for analysis were collected between June 2005 and November 2005 from 8 different stations on the river. At the end of the analysis minimum and maximum cholorophyll levels were determined in June 2005 and September 2005 respectively. Algal chlorophyll level has been changed mainly due to the seasonal factors. Key words : Kars Stream, algal cholorophyll, water chemistry