Nikel, çinko ve kadmiyumun p-klorobenzoik asit-nikotinamid ve dietilnikotinamid komplekslerinin sentezi ve yapılarının incelenmesi
Synthesis and determination of p-chlorobenzoic acid -nicotinamide and diethylnicotinamide complexes of nickel zinc and cadmium
- Tez No: 179385
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT ALİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nikel, çinko ve kadmiyumun p-klorbenzoatlarının nikotinamid ve dietilnikotinamid ile altı adet kompleksi ilk defa sentezlenmiştir. [Ni(C7H4O2Cl)2(C6H6N2O)2(H2O)2] I [Ni(C7H4O2Cl)2(C10H14N2O)2(H2O)2] II [Zn(C7H4O2Cl)2(C6H6N2O)2(H2O)2] III [Zn(C7H4O2Cl)2(C10H14N2O)2(H2O)2] IV [Cd(C7H4O2Cl)2(C6H6N2O)2(H2O)2] V [Cd(C7H4O2Cl)2(C10H14N2O)2(H2O)2] VI Komplekslerin metal: p-klorobenzoik asit: nikotinamid/dietilnikotinamid oranlarının 1:2:2 oldukları tespit edilmiştir. [Zn(p-ClBA)2(DENA)2(H2O)2] kompleksinin yapısı X-ışınları analizi ile aydınlatılmış ve elde edilen spektrumun, önerilen yapılarla özdeş olduğu görülmüştür. 20 0C ? 900 0C sıcaklık aralığında azot atmosferinde TG-DTG, DTA termik analiz metodu kullanılarak, sentezlenen komplekslerin termal özellikleri eş zamanlı olarak incelenmiş ve sulu komplekslerin dayanıklılığının aşağıdaki sıraya göre değiştiği tespit edilmiştir. V > I > III > IV > II > VI Bütün komplekslerin yapılarındaki koordinasyon sularını tek basamakta kaybettikleri görülmektedir. Komplekslerdeki suların tamamının kristal suyu olup hiçbir kompleksde hidrat suyuna rastlanmamıştır. Aynı metal merkezli nikotinamid ve dietilnikotinamid komplekslerinin termal kararlılıkları karşılaştırıldığında; nikotinamid içeren komplekslerin, dietilnikotinamid komplekslerine göre daha kararlı oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
New six complexes of p-chlorobenzoates of Ni, Zn and Cd with nicotinamide and N,N?-diethylnicotinamide have been synthesized. [Ni(C7H4O2Cl)2(C6H6N2O)2(H2O)2] I [Ni(C7H4O2Cl)2(C10H14N2O)2(H2O)2] II [Zn(C7H4O2Cl)2(C6H6N2O)2(H2O)2] III [Zn(C7H4O2Cl)2(C10H14N2O)2(H2O)2] IV [Cd(C7H4O2Cl)2(C6H6N2O)2(H2O)2] V [Cd(C7H4O2Cl)2(C10H14N2O)2(H2O)2] VI It has been found that the rates of metal : p-chlorobenzoic acid : nicotinamide (or N,N?-diethylnicotinamide) in complexes were as 1:2:2. The molecular structure of [Zn(p-ClBA)2(DENA)2(H2O)2] complex has been identified by X-ray diffractometer and it has been shown that the spectrum obtained was identical to the structures suggested. The thermal behaviour of synthesized complexes have been investigated simultaneously by employing thermoanalytical TG-DTG, DTA methods in the temperature range of 20 ? 900 oC in constant nitrogen atmosphere and it has been determined that the resistance of aqueous complexes varied to the sequence as below. V > I > III > IV > II > VI It has been realized that all complexes lose their coordination water in one step. The whole of water molecules in complexes are crystal water. Furthermore, the thermal stability of the same metal complex contained nicotinamid is much more than contains diethylnicotinamide.