Manyetik rezonans görüntüleme teknikleri
Magnetic resonance imaging techniques
- Tez No: 179472
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Manyetik Rezonans Görüntüleme Yöntemi, manyetik alanda vücuda radyo dalgası gönderilerek manyetik alanın etkisindeki dokularda manyetik etkiyi değiştirme ve bu değişimden sonra tekrar manyetik alanın etkisine geçerken dokulardan gelen sinyalleri alarak görüntü oluşturma temeline dayanır. İşlemde bir anlamda dokular radyo dalgası (radyo frekans) gönderir hale getirilmekte ve vücuttan gelen sinyaller alınarak görüntü bu şekilde oluşturulmaktadır. Manyetik rezonans olayı, fizik olarak 1940' lı yıllarda bilinmekle birlikte yöntemin görüntüleme amacıyla kullanılması bundan yaklaşık 30 yıl sonra başarılabilmiştir. Yöntemde görüntüleme için vücudun güçlü bir manyetik alana sokulması gerekmektedir. Günümüzde bu amaçla 0,5?1,5 Tesla manyetik alan oluşturan magnetler (mıknatıs) kullanılmaktadır. Rutin sistemlerde bu manyetik alan gücü kullanılırken, son zamanlarda daha yüksek gücü olan magnetlerin de üretimi söz konusudur. MRG Yönteminin temel prensibi; vücutta bulunan manyetik özelliğe sahip atomlardan yararlanmaktır.MRI (Magnetic Resonance Imaging) tekniği günümüzde artık teknik bir konu olmaktan öteye geçip, hızla klinik uygulama boyutuna geçmektedir. MRI tekniğinde kaydedilen bunca ilerleme ve gelişmelere rağmen açığa çıkarılmayı bekleyen daha birçok konu ve cevaplanması gereken birçok soru vardır. Bu konulardan bir kısmı bu teze konu olmuş ve araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
MRI Techniques is based on changing magnetic effect in tissues are effected by magnetic area by sending radio wave to body in magnetic area and formation of image by taking signal coming from tissues when passing effect of magnetic area again after this changing. In process and in one sense tissues are rendered to send radio wave and image is formed by taking signals coming from body. Magnetic resonance fact was known in 1940? s by physical science but utilization of method to image was succeeded after 30 years. In method, it is necessary that body take into a powerful magnetic area for imaging. Nowadays, with this aim magnets which create 0,5?1,5 Tesla magnetic area are used. In rutin systems, lately it is possible that production of magnets have more power while this magnetic area is using force. The basic principle of MRI Techniques is to benefit from atoms which have magnetic feature in body.The technique magnetic resonance imaging is rapidly moving from one of the technical interest to wide clinical application. However, there are a number of questions regarding the method that need resolution. Some of these are investigated in this thesis.