Web servisi ile ontoloji yönetimi
Ontology management using web service
  1. Tez No: 307443
  2. Yazar: EYYÜPHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnternet'in üçüncü aşaması olarak Web 3.0, eş deyişle Anlamsal Ağ çağınıyaşıyoruz. Anlamsal Ağ, sayısal veri miktarının katlanarak büyüdüğü ve çeşitlendiğigünümüzde, İnternet erişimine açık her türlü bilgiyi anlamsal bağlarla bir arayagetirmeyi amaçlamaktadır.Anlamsal Ağ, İnternet'in önceki aşamalarından farklı olarak, sözdizimseliçerik yerine anlamsal içerik oluşturma ve işleme hedefindedir. Anlamsal Ağ,verilerin anlamlarının ve diğer verilerle olan ilişkilerinin bilgisayarlar tarafındançözülebilmesi için yeni kavramlar ve teknolojiler barındırmaktadır.Anlamsal Ağ, günümüzde, başta içerik araştırması, içerik yönetimi,özelleştirme, veri bütünleştirme, çalışma alanı modellemesi, gelişmiş arama, doğaldil arayüzü, köken takibi, metin madenciliği, anlamsal belirtim ve sosyal ağkonularında sayıları hızla artan web siteleri ve uygulamaları tarafındankullanılmaktadır.Anlamsal Ağ'ın olanaklarından yararlanan web siteleri ve uygulamaları için,ileride kendisini daha çok duyuracak gereksinimlerden biri de anlamsal içeriğinyönetimi olacaktır. Web sitelerinin içeriklerinin büyük bir bölümünün kullanıcılartarafından sağlandığı ?Katılımcı Web? döneminden beri önemli bir konu olan içerikyönetimi, anlamsal içeriğin kullanıcılar tarafından belirlenmesi ya da genişletilmesibakımından Anlamsal Ağ çağı için de önemli bir konudur.Günümüzde İnternet uygulamalarının gün geçtikçe daha belirgin biçimdeyöneldiği bir başka teknoloji ise web servisleridir. Web servisleri, XML tabanlıolmaları, HTTP gibi oldukça yaygın bir protokol kullanmaları, esnek, modüler veplatform bağımsız olmalarından dolayı, bilgisayarlar arasında bilgi alışverişikonusunda standart duruma gelmiştir.Bu tez kapsamında, Anlamsal Ağ'ın temel bileşenleri olan ontolojilerin, webservisi yoluyla uzaktan yönetiminin nasıl sağlanacağı incelenmiş ve örnek biruygulama ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
We are living the Semantic Web age as the third stage of Internet, Web 3.0.Semantic Web is intended to combine any accessable information by semanticalconnections in the age of digital data increasing day by day.Semantic Web, unlike the previous stages of the Internet, intends to generateand process the semantic content instead of the syntactic content. Semantic Webincludes new concepts and technologies so that computers can resolve meanings ofdata and their connections with each other.Today Semantic Web is being used by rapidly increasing numbers of webapplications for data management, customization and integration, workspacemodeling, natural language interface, text mining, semantic specification and social web.One of the future necessity for the web applications using Semantic Web isgoing to be managing and sharing of the semantic content. Content management hasbeen an important subject until the ?Participating Web? age, which means web site?scontents mostly created by the users. Content management is also important toidentify semantic content and expand it for the semantic age.At the present time one of the technologies which Internet applications areheaded is web service. Web service technology has become standart because of beingXML based, using a quite common protocol such as HTTP, being flexible, modular,and platform independent.In this thesis, it is examined how to implement remote management ofontologies, the main components of Semantic Web, via web services and an exampleapplication is shown.