İlköğretim fen ve teknoloji dersi 'kuvvet ve hareket' ünitesinin probleme dayalı öğrenme yaklaşımıyla öğretiminin öğrencilerin bilimsel süreç becerileri, başarıları ve tutumları üzerine etkisi
The effect of teaching the unit of ?power and motion? in primary school science course using the problem based learning approach on students science process skills, success and attitude
- Tez No: 179564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, İlköğretim Fen ve Teknoloji 6.sınıfta yer alan `Kuvvet ve Hareket ' ünitesinin Probleme Dayalı Öğrenme (PDÖ) yaklaşımı ile öğretiminin öğrencilerin bilimsel süreç becerileri (BSB), başarıları ve tutumlarına etkisini araştırmaktır. Araştırmaya 6. sınıfta öğrenim görmekte olan toplam 41 öğrenci katılmıştır. Kontrol grubunda bulunan 21 öğrenciye probleme dayalı öğrenme yaklaşımı yer verilmeden 6.sınıf müfredatı uygulanarak, deney grubunda bulunan 20 öğrenciye ise PDÖ yaklaşımı kullanılarak ders işlenmiştir. Her iki grupta yer alan öğrencilere uygulamadan önce `Kuvvet ve Hareket' ünitesi ile ilgili 25 sorudan oluşan başarı testi, 31 maddelik BSB testi ve tutum ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Deneysel süreç sonunda ise başarıyı, bilimsel süreç becerilerini ve tutumları ölçmek için yine aynı testler her iki gruba son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 15.00 programında analiz edilmiştir. Analiz sonucunda PDÖ yaklaşımı ile öğretimin yapıldığı deney grubu ile PDÖ yer verilmeden 6. sınıf müfredatı uygulanan kontrol grubu öğrencileri arasında, bilimsel süreç becerileri ve başarı testi sonuçlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p0,05). Araştırmanın nitel boyutunda deney grubu öğrencilerine PDÖ ile ilgili 4 tane açık uçlu, yarı yapılandırılmış sorular verilerek yazılı görüş alınmıştır. Öğrencilerin fen' e yönelik tutumlarına karşılık gelen yarı yapılandırılmış bu sorulara verdikleri yanıtların betimsel analizi sonucunda, deney grubu öğrencilerinin fen' e yönelik tutumlarının kontrol grubu öğrencilerine göre olumlu yönde değiştiği belirlenmiştir. Böylece nicel verilerin nitel verileri desteklediği görülmüştür.Bu sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of teaching the unit of ?Power and Motion? in 6th grades science course using the problem based learning approach on students? science process skills, success and attitude. Totally, 41 6th grade students participated in this study. 21 students included in the control group were taught using the present 6th grade curriculum without applying problem based learning approach, on the other hand, 20 students included in experimental group were taught the same unit by using problem based learning approach. Before the unit was presented, 25 items long achievement test, the test of science process skills incuding 31 items and attitude scale with 20 items were applied to both groups as pretests.At the end of the experimental process, as post tests, the same tests were admistered to the same groups in order to assess the success, science process skills end attitudes.The data obtained were analyzed through SPSS 15.00 program. As a result of analysis, significant difference (p0,05).In terms of qualitative dimension, of the study, four open-ended, semi structured questions related to problem based learning were given to students in both groups, and their opinions in written form were taken. After depictive analysis of students? responses. It was determined that, the attitude of control group students to science changed more positively than those of experimental groups.Thus, ıt was seen that qualitative datas support quantitative data. At the end of this thesis, some suggestions were made in the light of these results.