Sekizinci sınıf fen ve teknoloji dersi 'kuvvet ve hareket' ünitesinin öğretiminde problem çözme yönteminin öğrenci başarısına etkisi
The effects of problem solving method in teach of the 'force and movement' unit in the 8th grade scince and technology course on student achievements
- Tez No: 259932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Hızla gelişen ve değişen dünyaya uyum sağlayabilmek için bireylerin farklı yetilere sahip olması beklenmektedir. Bu yetilerin başında, yüksek düzeyde düşünme gelmektedir. Bireylerin kendini gerçekleştirmeyi daha sağlıklı ortaya koyabilmeleri için bu yetileri kullanma becerisini kazanmaları gerekmektedir. Bu bağlamda, her ülkede eğitimin temel amacı; bireyleri, eylem, söylem ve tutumlarında düşünen bir insan olarak yetiştirmektir.Düşünme bir problemle başlar, problemin çözümü ise birey için amaca dönüşür ve bu amaç bireyin düşünmesini yönlendirir. Problemle ortaya çıkan düşünme, bir süreçtir ve bu süreç, değişik alanlara uygulanabilen bir bilimsel yöntem olarak yönetilebilir. Bilimsel yöntem olmadıkça insan beyni tüm bilgilerle donatılsa da yalnızca depolar, üretemez. Bilimsel düşünmeye yönelik tutum ve beceriler, bilimsel yöntem süreciyle kazandırılır.Uygulanan eğitim programlarında düşünmenin önemi vurgulanarak bilimsel düşünme becerisi öğrenciye kazandırılmalıdır. Bu noktadan hareketle bu çalışmada, öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirerek bilimsel düşünme becerileri kazanmalarında, problem çözme yönteminin etkisi araştırılmıştır.Bu amaçla araştırmacı tarafından hazırlanan ön testler, Manisa İli Gördes İlçesindeki ilköğretim okullarında 2009 ? 2010 öğetim yılında eğitim gören 8. sınıf öğrencilerine uygulanmış ve birbirine en yakın puan alan iki okul çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Bunlardan Beşeylül İlköğretim Okulu 8. Sınıf öğrencileri deney grubunu, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Her iki sınıfta da 22'şer öğrenci bulunmaktadır ve ders planları araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Deney grubunda konular araştırmacı tarafından 5 hafta boyunca problem çözme yöntemiyle işlenirken; kontrol grubunda anlatım yöntemiyle derslerine giren Fen Bilgisi öğretmeni tarafından işlenmiştir.Her iki gruba da Fen ve Teknoloji Başarı Testi, Problem Çözme Becerileri Envanteri, Fen ve Teknoloji Tutum Ölçeği ve Bilimsel Süreç Becerileri Testleri uygulanmıştır. Bu testlerden sağlanan veriler SPSS 12 programında bağımlı ve bağımsız gruplar için ?t-testi? kullanılarak değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgulara göre başarı, deney grubunda kontrol grubuna göre anlamlı şekilde artmıştır. Benzer şekilde problem çözme becerileri yönünden deney grubunda bir artış gözlenirken kontrol grubunda herhangi bir değişim olmamıştır. 5 haftalık uygulama sonunda tutum ve bilimsel süreç becerileri bakımından da deney grubu lehine olumlu bir değişim söz konusudur.Sonuç olarak; problem çözme yönteminin öğrenci başarısını arttırırken, fene ve problem çözmeye karşı öğrencilerin tutum ve bilimsel süreç becerilerini geliştirmeleri yönünden olumlu katkı sağladığı söylenebilir. Bu nedenle, bu modelin öğretmenler, ders kitabı hazırlayanlar ve program geliştirme uzmanları tarafından kullanımının, düşünen bireyler yetiştirme yönünden olumlu katkılar sağlayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Akademik Başarı, Bilimsel Süreç Becerisi, Bilimsel Yöntem, Problem Çözme, Tutum
Özet (Çeviri)
Individuals are expected to have different abilities to adapt to the rapidly growing and changing world. Amongst these abilities high-level of thinking comes first. For individuals to be able to reveal themselves in a healthy way they are required to gain skills to perform these abilities. In this context the basic aim of eduation in each country is to educate individuals as thinking individuals in there actions and statements.Thinking begins with a problem, problem solving becomes a goal for the individual and this aim directs the individual to think. Thinking that arises with a problem is a process and this process can be managed as a scientific method which can be applied to different areas. Even if the human brain is equiped with all the information unless there is a scientific method it can only store the information, nor produce it. The attidutes and skills regarding scientific thinking are gained by the scientific method process.In the educational programs applied the importance of thinking must be emphasized and students must gain scientific thinking skills. Starting from this point in this study the problem solving method was investigated in developing problem solving skills and gaining scientific thinking methods of students.For this reason the preliminary tests prepared by the reseacher were applied to 8th grade primary school students studying from the years 2009-2010 in the province of Manisa, district of Gördes, and the two schools which had the most nearest points were identified as working groups. Amongst these Beşeylül Elementary School 8th grade students formed the experimental group and Mehmet Akif Ersoy Primary School formed the kontrol group. In each class 22 students are found and the lesson plans were prepared by the researcher. While in the experimental group the subjects were taught by the problem solving method for five weeks by the reseacher, in the kontrol group the subjects were covered by the narrative method of a science teacher.For both groups the Science and Technology Achievement Tests, Problem Solving Skills Inventory, Science and Technology Approch Scale and Scientific Process Skills Test was administered. The data from these test was evaluated using SPSS 12 program for dependent and independent group test-t.According to the findings, success was significantly increased in the experimental group according to the control group. Similarly, in terms of problem solving skills while there was an increase in the experimental group, there was no change in the kontrol group. At the end of the five weeks, in terms of attitude and science process skills, there was a positive change in the experimental group.As a result, while problem solving skills improved students achievment, in terms of students attitudes towards science and problem solving and developing their scientific process skills there has been a positive contribution. Therefore, for the training of individuals who will contribute positively the use of this method by teachers, textbook preparers and cirriculum preperation experts should be considered.KEY WORDS: Academic Achievement, Science Process Skills, Scientific Method, Problem Solving, Attitude.