Konya ili atık sularının Tuz gölü üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Investigation of Konya waste water quality and itsimpacts on Tuz lake
  1. Tez No: 179577
  2. Yazar: GÜNAY DÜZEL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Konya Ovası kapalı havza olduğundan tabii bir deşarj noktası yoktur.Taşkın sularını ve sulamadan dönen drenaj sularını ulaştırmak amacıyla Konya Ana Tahliye Kanalı inşaa edilmiştir. Konya Ana Tahliye Kanalı yaklaşık 150 km uzunluğunda trapez kesitli toprak şeklindedir. Kanala Konya Kenti atık suları da arıtılmadan deşarj edilmektedir.Kanal taşkın sularını ve atık suları mansabındaki Tuz Gölü'ne deşarj etmektedir.Tuz Gölü tuz üretimi yapılan önemli kaynaklardan biridir. Bu çalışmada Konya Ana Tahliye Kanalı'nın çeşitli noktalarından alınan numunelerle kanalın Tuz Gölünün kirliliğine etkisi incelenmektedir.Kanalın çeşitli noktalarından alınan su numunelerinin fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Ayrıca ağır metal içerikleri belirlenmiştir.Kanalın debisi göz önünde bulundurularak Tuz Gölü'ne taşınan kirlilik yükü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Konya basin is a closed basin therefore it has not any natural discharge point.In order to drain excess water from irrigation and flood water the main drainage channel was constructed.Konya main drainage channel is about 150 km long, tropezoid crosssection, eart channel. Wastewater of Konya City is also discharged to the channel without any treatment. The channel is discharges these water to Tuz Lake. Tuz Lake is an important natural source for salt production. In this research the effect of Konya main drinage channel on Tuz Lake pollution is investigated through samples taken monthly from various points of the channel. Analyses of water samples New carried out in terms of chemical and physical papmeters. In addition heavy metal contents of water samples were also determined. Considering the discharge rate of channel, the pollution load given to Tuz Lake was determined.