Doğrudan gelir desteğinin üreticiler üzerine etkisi (Tokat ili Merkez ilçe örneği)
The effect of direct income support on the producers (Example of Central county of Tokat city)
- Tez No: 179591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de 2000 yılında Pilot Bölge'lerde, 2001 yılından itibaren ise tüm Türkiye'de uygulamaya konulan Doğrudan Gelir Desteği'nin (DGD) Tokat Merkez İlçe Köylerindeki Üreticiler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca, Dünya'da ve Türkiye'deki DGD uygulamaları ve sisteme geçiş nedenleri de değerlendirilmiştir. Bu araştırma, DGD' nin üreticilere olumlu ve olumsuz sonuçlarını ortaya koymuştur. Bu aşamada yüz yüze görüşme yöntemiyle anket çalışması yapılmış ve verilerin özelliğine göre, Khi-kare ve Tek Yönlü Varyans Analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma alanındaki üreticilerin genel olarak %82,4'ünün uygulamaya başladığı yıldan itibaren DGD' den faydalandığı görülmektedir. Bu ise sistemin, Çiftçi Kayıt Sistemi için başarıya ulaştığını göstermektedir. Ancak üreticilerin aldığı DGD' nin ortalama %77,22'sinin girdi satın alınmasında kullanması ve %95,6' sının girdi kullanımında bir değişikliğe gitmemesi, verilen DGD ödemesinin girdi desteklemeleri yerine ikame ettiğini göstermektedir. DGD'.nin üretim yılı içerisinde, ekim-biçim zamanında verilmemesi üreticilerin başlıca sorunlardır. Üreticilerin destekleme çeşitlerine göre tercihine bakıldığı zaman, DGD' nin son sıralarda tercih edildiği görülmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman, DGD' nin arazi üzerinden değil, ürün çeşidine göre ödenmesi ve ürünlerin pazarlanmasında karşılaşılan sorunlarının çözüme ulaştırılması öncelikli konular olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
At this research, examined the effects as on the producers in country town villages Tokat, at type regions 2000 year in Turkey, upwards 2001 year at all Turkey applied of direct income support (DIS). In addition to, evaluated which practice of DIS at world and Turkey and reason of system transition. This research, proved positive and negative results o producers from DIS?. At this stage, was did with face to face conversation method and according to statistical study data? specialty, put account from Khi-square and single way variance analysis methods. At research area producers, observed to take advantage of DIS generally 82.4% as from began to practice year. If this system? show that succeeded for farmer recording system. However, took by producers of DIS? use of mean 77.22% input purchasing and no change of 95.6% use of input show that substitution by bring in pay of DIS instead of input supporting. Inside of production year of DIS, major problems of producers do not accord to at plant-cut time. Producers? according to kinds of supporting when look at preference observed of DIS choice by at last order. Generally in the course of look at from not a land over of DIS, paid for according to kind of product and problems of production marketing and solved this problems seen that as a subjects of first priority.