Türkiye doğal florasında yetişen oxytona seksiyonuna ait bazı papaver türlerinin kromozom sayılarının belirlenmesi
Determining chromosome numbers of papaver species belong to oxytona section grown in the natural flora of Turkey
- Tez No: 179592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma Papaveracea familyasına bağlı oxytona seksiyonuna ait yabani türlerin kromozom sayılarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada Fesleğen Köyü Göksun Yaylası / Niğde, Yıldız Dağı / Sivas, Tecer Dağı / Sivas, Ovacık Mercan Vadisi / Tunceli kırsallarından birbiri ile tozlanma ihtimali olmayacak kadar uzak mesafelerden toplanan numuneler ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden alınan numuneler kullanılmıştır. Türlerin yayılım gösterdiği beş bölgeyi kapsayan toplam olarak 98 aksesyonun kromozom sayımları gerçekleştirilmiştir. Araştırmada türlerin somatik kromozomların belirlenmesinde kromozom ekstraksiyonu için 0,003 M ?-bromonapthalen ve kromozomları sabitlemek için Carnoy'un 1. Çözeltisi ( 3:1 Etanol : Asedik Asit ) kullanılmıştır. Daha sonra preparatlar 1 N HCL içerisinde 60 0C sıcaklıkta 8 dakika bekletilmiş ve sonrasında %2'lik Aceto-Carmine boyasıyla boyanmıştır. Hazırlanan örneklerin mikroskopta kromozomlarının sayımı gerçekleştirilerek istenilen netlikte olan kromozomlar fotoğraflanmıştır. Sayımlar sonucunda türlerin somatik kromozom sayılarında farklılıklar saptanmış olup, Papaveracea familyası oxytona seksiyonuna ait üç yabani türün de ülkemizde mevcut olduğu belirlenmiştir. Kromozom sayım sonuçlarına göre 89 numunenin 42'sinin P. orientale (2n=28), yine 43 adedinin P. pseudo-orientale (2n=42), ve dört tanesinin de P. bracteatum (2n=14) olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine chromosome numbers of wild papaver species in the oxytona section belong to the Papaveracea family. Accessions collected from Fesleğen Village / Niğde, Yıldız Mountain / Sivas, Tecer Mountain / Sivas, Ovacık Mercan Valley / Tunceli and samples gathered from Ankara University were used as materials in the study. Chromosome counting was performed on 98 accessions representing five regios in where wild papaver accessions grow naturally. 0,003 M ?-bromonapthalen was used in chromosome extraction and then chromosomes were fixed in the Carnoy?s First Solution (3:1 Ethanol:Acedic Acid). Later, root tips were hydrolized in 1 N HCL in a 60 0C waterbath for 8 min and after this step, samples were stained in 2 % Aceto-Carmine dye. Chromosome numbers of all accessions were determined and pictures were taken from good looking preparations. Based on the chromosome numbers, it was determined that the three wild species of the oxytone section of the Papaveracea family were present in Turkey. Results indicated that 42 accessions were P. orientale (2n=28), the other 43 accessions were P. pseudo-orientale (2n=42), and the rest (four accessions) were P. bracteatum (2n=14).