Tokat ili Kazova bölgesinde şeftali yetiştiriciliği yapan tarım işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of peach growing farms in Kazova region of Tokat province
- Tez No: 179596
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KARKACIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma Tokat ili Kazova Bölgesinde şeftali yetiştiriciliği yapan tarım işletmelerini kapsamaktadır. Araştırmanın amaçları; işletmelerin yapısal özelliklerinin belirlenmesi ve işletme sonuçlarının ortaya konulmasıdır. Çalışmanın örnek hacmi oransal tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veriler direkt mülakat yöntemi ile sağlanmıştır. Şeftali bahçesinin tesis maliyeti 516,20 YTL/da olarak belirlenmiştir. 1 kg şeftalinin maliyeti ise 0,49 YTL olarak hesaplanmıştır. İncelenen işletmelerde işletmeler ortalaması dikkate alındığında brüt hasıla 23920,12 YTL, net hasıla 6145,54 YTL, tarımsal gelir 14210,89 YTL, toplam aile geliri 19693,54 YTL bulunmuştur. 20 dekarlık bir bahçe tesisi için yapılan fizibilite etüdünde ise, ortalama işletme sermayesi ihtiyacı 5485,20 YTL, toplam yatırım tutarı 14369,60 YTL, projenin basit karlılık oranı %24, iç karlılık oranı %24 ve geri ödeme süresi 5,1 yıl olarak hesaplanmıştır. Elde edilen verilerden hareketle üretici gelirlerinin arttırılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers farms engaged in peach growing in Kazova District of Tokat Province. Aims of the study are to determine structural features of farms and find out the results of economic activities performed in the farms. Sample size of the study was determined using Proportionate Stratified Random Sampling Method. Data were obtained via personel interviews. Establishment cost was determined as YTL 516,20 per da. Cost of the 1 kg peach was calculated as YTL 0,37. Based on the average of the farms, gross margin was YTL 23920,12, net profit was YTL 6145,54, farm income was YTL 14210,89, and total family income was YTL 19693,54 in the studied farms. As a result of feasibility for 20 decare orchard, average farm capital need, total investment, simple rate of return, internal rate of return and pay-back period were calculated as YTL 5485,20, 14369,60, 24%, 24% and 5,1 years, respectively. In the light of research findings, may lead to increase in farmers? income.