Toplumsal cinsiyet analizi (Tokat ili örneği)
Gender analysis (An example of Tokat province)
  1. Tez No: 179595
  2. Yazar: ASİYE YAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, Tokat İli'nde, tarımsal faaliyetle uğraşan hane halkının, toplumsal cinsiyet rolleri, ihtiyaçları, kaynakları ve koşulları incelenerek, cinsiyet dengeli kırsal kalkınma yaklaşımının önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Araştırma Tokat İli Merkez ve İlçelerine bağlı toplam 34 köyde yaşayan 171 kadın ve onların eşlerini kapsamaktadır. Araştırmada kullanılan veriler, anket tekniği ile elde edilmiştir. Analiz aşamasında ise, Khi-Kare analizi, z testi ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki kırsal ailelerdeki, kadınlara ve eşlerine anket uygulanarak, kırsal aile yapısı ile kadınların yaş, öğrenim düzeyi, gelir kaynakları, tarımsal üretime ve üretimle ilgili kararlara katılımları gibi sosyal yapısı incelenmiştir. Ayrıca kadınların ve erkeklerin kadınların rollerine ilişkin görüşleri ?Toplumsal Cinsiyet Analizinin? ilkeleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye göre yapılan z testlerinde kaynak tahsisi, rolleri dengeleme, roller ve ihtiyaçlar, karar süreçlerine katılım ilkeleri açısından sorulara verilen bazı cevaplar arasında farlılıklar saptanmıştır. Kırsal kesimdeki kadınların içinde bulundukları şartları iyileştirmek için, öncelikle eğitim düzeyi yükseltilmeli ve kırsal kesime yönelik yapılan bütün çalışmalarda toplumsal cinsiyet rolleri göz önünde bulundurularak, yapılacak çalışmaların etkinliğinin arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, societal sex roles, needs, resources and conditions of households engaged in farming in Tokat Province of Turkey were studied, and the significance of sex-adjusted rural development approach was stressed. The survey included 171 women and their husbands living in 34 villages of Central District and some other districts of Tokat Province. The data were obtained via questionnaires. For the analysis of the data, chi-square, z-test and percentages were used. By the questionnaires directed at women and their husbands, data about rural family structure, age, education level, income sources and their social conditions such as their participation in agricultural production and in decision making about production were obtained. Besides, the opinions of men and women regarding the role of women were obtained and compared. On the scope of research, by conducting questionnaire to women and their husbands in rural families; social structural features such as rural family structure, age, educational level, income resources, participation of women in the decision making process of agricultural production were examined. Also, women and men?s perceptions which are related with women?s roles are evaluated on the basis of paying attention to ?Gender Analysis?. According to this evaluation, in the applied z test; it is realized that there is differentiation among answers to the principles of allocation of resource, compensation of roles, roles and needs, participation of decision making process. In order to ameliorate the conditions of rural women, fistful their educational level should be promoted and the productivity of researches and projects which will be conducted in rural areas should be heightened by taking into account of social gender roles in each one.