Löwdin-alfa fonksiyonları kullanılarak slater tipi atom orbitali bazında bir elektronlu bir ve iki merkezli moleküler integrallerin hesaplanması
Calculation of one-and two- center one?electron molecular integrals over slater type orbitals using löwdin-alpha functions
  1. Tez No: 179597
  2. Yazar: HÜSEYİN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Matematik, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Slater Tipi Atom Orbitali bazında bir elektronlu iki merkezli moleküler integral sınıfından olan overlap integral hesaplanmıştır. Bu integralin hesaplanması için radyal kısmı Löwdin ve açısal kısmı Guseinov tarafından verilen formüller kullanılarak, overlap integralin çözümü için yeni bir algoritma oluşturulmuştur. Bu algoritmanın Mathematica 4.1 programlama dilinde programı yapılarak bir elektronlu iki merkezli overlap integral, keyfi perdeleme sabitleri ve çekirdekler arasındaki uzaklıklar için hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki sonuçlarla uyumludur. Ayrıca elde edilen yeni ifade NH3 ve C2H9 moleküllerine uygulanarak bu moleküller için overlap değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, overlap integral, which is the class of two center molecular integrate, over Slater type orbitals (STOs) was calculated. By using Löwdin and Guseinov relations for the radial and angular part of two-center overlap integrals, respectively, a new algorithm for overlap integrate was performed. Program of this algorithm in Mathematica 4.1 program language is made, and two center molecular integrate, the arbitrary screening constants and the distance between nuclei are calculated. The obtained results have been compared with the results in literature and found to be in a good agreement. Besides, the obtained new algorithm is applied NH3 and C2H9 molecules and the overlap values are calculated for these molecules.