Amasya yöresinde doğal olarak yetişen kuşburnuların (Rosa ssp.) seleksiyon yoluyla ıslahı
Improvement of rose hips (Rosa spp.) by selection wild grown in Amasya province
- Tez No: 179605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma Amasya yöresinde doğal olarak yetişen kuşburnu populasyonundan en iyi tipleri belirlemek amacı ile 2006-2007 yıllarında yürütülmüştür.Çalışmanın ilk yılında, populasyon içerisinden seleksiyon amacına uygun 90 kuşburnu genotipinden meyve örneği alınmış ve tartılı derecelendirmeye esas alınan özellikler dikkate alınarak 13 genotip seçilmiştir. İkinci yıl, seçilen 13 genotipin fenolojik, morfolojik ve pomolojik özellikleri belirlenmiştir.Çalışma sonucunda bazı önemli meyve özellikleri aşağıdaki değerler arasında tespit edilmiştir;Meyve ağırlığı 1,37 g ? 3,04 g; meyve eti oranı %45,82 - %79,47; C Vitamini 108,57 mg/100g ? 908,57 mg/100g; toplam kuru madde % 32,08 - %54,36 ve suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) % 15,90 - % 32,80.
Özet (Çeviri)
This study aimed to select the best genotypes wild grown among rose hip population of Amasya during 2006-2007.On the first year of the study, fruit samples were collected from 90 rose hip genotypes by the morfological and fruit content experiments. These 90 genotypes were evaluated using weight ranging method in the first year. Among 90 genotypes, 13 genotypes were selected fort he folowing year experiments.Some important fruit characteristics were evaluated in the study;The mean fruit weights were between 1,37 g and 3,04g; the fruit flesh ratios were between % 45,82 - % 79,47; the vitamin C ratios were between 108,57 mg/100g ? 908,57 mg/100g; the total dry matter contents were between %32,08 - % 54,36 and the soluble solid contents (SSC) were between %15,90 - %32,80.