Urla ilçesi (İzmir) rafignatoid akarların sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi
The Studying Of Raphignathoid Mites İn Urla (Izmir) Systematically And Ecologically
  1. Tez No: 179628
  2. Yazar: KAMİLE KAZAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, İzmir ilinin Urla ilçesinden toplanan rafignatoid akar türleri ve mevsimsel dağılımları araştırıldı. Bu amaçla, Mayıs 2007-Nisan 2008 tarihleri arasında her ay birer kez örnekleme bölgesindeki çeşitli habitatlardan örnekler alındı. Örnekler naylon torbalar içerisinde laboratuvara getirildi ve Berlese hunileri ile örneklerin içindeki akarlar ayrıldı. Daha sonra Rafignatoid akarlar ayrılarak tür teşhisleri yapıldı. Örneklerimiz üzerinden orijinal şekilleri çizilerek bazı vücut kısımlarının ölçümleri yapıldı ve dünyadaki dağılımları verildi. Ayrıca, cins ve türlerin teşhis anahtarları da düzenlendi.Araştırma bölgesinden, Raphignathoidea üst familyasına ait 5 familya, 9 cins ve 18 tür tespit edilmiştir. Bulunan türlerin 5 tanesi Stigmaeidae familyasına (Storchia robustus, Eustigmaeus anauniensis, Eustigmaeus segnis, Eustigmaeus sculptus, Ledermuelleriopsis plumosa), 6 tanesi Raphignathidae familyasına (Raphignathus ueckermanni, Raphignathus hecmatanaensis, Raphignathus kuznetzovi, Raphignathus collegiatus, Raphignathus gracilis, Raphignathus vahiti), 3 tanesi Caligonellidae familyasına (Neognathus terrestris, Caligonella humilis, Molothrognathus crucis), 2 tanesi Cryptognathidae familyasına (Favognathus amygdalus, Favognathus orbiculatus) ve 2 tanesi Camerobiidae familyasına (Neophyllobius lachishensis, Neophyllobius communis) aittir.Araştırma bölgesinde bulunan familyalardan Stigmaeidae en yüksek populasyon yoğunluğunu ilkbaharda; Raphignathidae, Caligonellidae ve Cryptognathidae ise sonbaharda gözlendi.Araştırma bölgesi topraklarının fiziko-kimyasal özellikleri, hava sıcaklığı, yağış, nispi nem diyagramları verildi ve bulunan türlerin aylık ve mevsimsel dağılımları hem tür hem de familya seviyesinde incelendi. Ayrıca, her tür için frekans ve dominans değerleri hesaplandı.Rafignatoid akarların sonbahar, ilkbahar ve kış aylarında populasyon yoğunluğunun fazla çıkmasında abiyotik faktörlerin yanısıra biyotik faktörlerinde rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, raphignatoid mites species and their seasonal distribution in Urla county of Izmir province were investigated. During the period of May 2007-April 2008, soil and litter samples were taken once a month from various habitats. Samples were brought to the laboratory in nylon bags and the rafignatoid mites were extracted in Berlese funnels. Finally, species identification were conducted for the rafignatoid families determined in the soil samples. The drawings and the measurements of various organs of identified species and their distributions in the world were given. In addition, the diagnostic keys for the genera and species were arranged.In the sampling area were obtained 5 families, 9 genera and 18 species belong to the superfamily of Raphignathoidea. Of these, 5 species were belonging to Stigmaeidae family (Storchia robustus, Eustigmaeus anauniensis, Eustigmaeus segnis, Eustigmaeus sculptus, Ledermuelleriopsis plumosa), 6 species to Raphignathidae family (Raphignathus ueckermanni, Raphignathus hecmatanaensis, Raphignathus kuznetzovi, Raphignathus collegiatus, Raphignathus gracilis, Raphignathus vahiti), 3 species to Caligonellidae family (Neognathus terrestris, Caligonella humilis, Molothrognathus crucis), 2 species to Cryptognathidae family (Favognathus amygdalus, Favognathus orbiculatus) and 2 species to Camerobiidae family (Neophyllobius lachishensis, Neophyllobius communis).The population density of Stigmaeidae, one of the families found in the sampling area, was observed in spring, while the population density of Raphignathidae, Caligonellidae and Cryptognathidae were observed in autumn.The physicochemical characteristics of the soil of the study area, as well as the temperature of the weather, rainfall, humidity diagrams were presented. In addition, monthly and seasonal distributions of the discovered genera were given both in genus and family levels. The frequency and dominance values were calculated for each species, as well.Finally, It was found that not only abiotic but also biotic factors played a role in the higher density of the population of raphignatoid mites during autumn, spring and winter.