Minerallerin optiksel soğurma ve lüminesans özelliklerinin incelenmesi
Luminescence and optical characteristics of minerals
- Tez No: 179640
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET GÜNGÖR BELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada bazı minerallerin özellikle dumanlı kuvars ve yeşil opalin lüminesans ve optiksel özellikleri incelenmiştir. İncelenen dumanlı kuvars ve yeşil opal minerallerinin lüminesans özellikleri TL spektrumları alınarak incelenmiştir. Dumanlı kuvarsın optiksel özelliklerinin incelenebilmesi amacıyla örneklerin optiksel soğurma spektrumları alınmıştır.50-400 0C arasında alınan lüminesans ölçümlerinde elde edilen TL spektrumlarındaki pikler, sırasıyla dumanlı kuvars ve yeşil opal için 90,130,220,290,370 0C de ; 130,180,250,300 0C de elde edilmiştir. Elde edilen TL spektrumları Glowfit programı yardımıyla tuzak parametreleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,luminescence and optical characteristics of smoky quartz and green opal are analyzed. The luminescence properties of smoky quartz and green opal are investigated by thermoluminescence (TL) techniques.In the spectra that measured at 50-400 0C temperature ranges, TL peaks are obtained at 90,130,220,290,370 0C and 130,180,250,300 0C for smoky quartz and green opal respectively. Obtained TL spectrum are stimulated by Glowfit computer program and trap parameters are calculated.