T/M ile üretilmiş Al esaslı partikül takviyeli kompozit malzemelerin kaynak edilebilirliğinin araştırılması
Investigation of weldability of particulate reinforced composite materials produced by P/M
  1. Tez No: 179642
  2. Yazar: EMRE ANSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Al - SiCp ve Al - FeBx kompozitler Toz Metalurjisi yöntemiyle üretilmişlerdir. Kompozit malzemelerin üretiminde FeBx takviye oranı ağırlıkça %5, 10, 15, 20, 30, 40 ve SiC takviye oranı ağırlıkça %2.5, 5, 7.5, 10, 15, 20 olarak belirlenmiştir. Takviye malzemesinin farklı tane boyutu ve oranda kullanıldığı kompozitlerde matris malzemesi olarak Al99 tozları seçilmiştir. SiCp ve FeBx tozları 1 saat süre ile bilyeli değirmende Al tozları ile homojen olarak karıştırılmıştır. Toz karışımları oda sıcaklığında 400 MPa basınç altında preslenmiş, 600 oC' de 1 saat sinterleme işlemi gerçekleştirilmiştir.Numuneler Oerlikon Saxotig 160 AC/DC kaynak makinesi kullanılarak TIG kaynak yöntemiyle 85 Amp. AC akım kullanılarak birleştirilmiştir. Kaynaklı numunelerin mikro yapı incelemeleri ve mikrosertlik ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Çekme ve üç nokta eğme testleri yapılmış ve kırık yüzeylerin SEM görüntüleri elde edilmiştir. Sonuç olarak farklı takviye malzemelerine sahip kompozitlerin TIG kaynağı ile birleştirilebilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Al-FeBx and Al-SiC composites were produced by PM method. In produced composites, reinforcement rates of FeBx are 5, 10, 15, 20, 30, 40 (%wt.) and reinforcement rates of SiC are %2.5, 5, 7.5, 10, 15, 20 (%wt.). The matrix Al powders were mechanically mixed with SiC and FeBx particulates, compacted in room temperature at 400 MPa for 10x10x55mm specimens and followed by sintering at 600?C for 1 h. Composite specimens were joined by TIG welding method with use of Oerlikon Saxotig 160 AC/DC welding machine. 85 Amp. AC current was used at welding process. Microstructures of welded specimens were investigated and the microhardness was determined. Tensile test and three point bend test were realized. So, the effect to TIG welding method of different reinforcement rate was investigated. SEM analysis were realized from fractured surfaces.