Ülkemizde kentsel peyzaj tasarımında kullanılan iletişim araçları üzerine bir araştırma
The reseach onto communication appliances that used in urban landscape design in the frame of Turkey
  1. Tez No: 179681
  2. Yazar: CEM ARTANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, İletişim Bilimleri, Landscape Architecture, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İlk çağlardan günümüze kadar, insanlar çeşitli iletişim şekillerinden yararlanmışlardır.Konuşmanın yeterli ya da mümkün olmadığı ortamlarda çevremizle bağlantı kurmamızı ?görsel iletişim? sağlamaktadır. Görsel iletişim, bir takım sembol ve işaretler aracılığı ile insanlar arasında, söze gerek duyulmaksızın iletişim sağlayan evrensel bir iletişim şeklidir. Görsel iletişim sistemleri sayesinde insanlar kolayca bilgilenmekte, işaretlerin verdiği mesaja göre hareket etmekte ve böylece yaşamları kolaylaşmaktadır. Bu yüzden yazılı ve sözlü anlatımlardan daha hızlı bir iletişim sağlayan görsel iletişimin önemi her geçen gün artmaktadır.Ulaşım, haberleşme, alışveriş, ürün kullanımı gibi yaşamın her anında karşımıza piktogram diye adlandırılan kendini açıklayıcı sembol sistemleri çıkmaktadır. Hızla gelişen teknoloji, her gün yeni boyutlar kazanan toplumsal ilişkiler farklı din; dil, ırk, kültür alışkanlıklarına sahip insanlar için yeni ortak sembolleri gerekli kılmaktadır. ?Ülkemizde Kentsel Peyzaj Tasarımında Kullanılan İletişim Araçları Üzerine Bir Araştırma? başlıklı bu çalışmada bilgi ve görüntü akışının evrensel düzeyde gerçekleşmesine yönelik görsel elemanların tartışılması amaçlanmıştır.Hayatımız boyunca isteyerek yâda istemeyerek çevremizden çeşitli bilgiler almaktayız. Bu bilgiler fiziksel ve psikolojik olarak beyin ve bedenimizin verdiği tepkiler doğrultusunda bedenimizi etkilemektedir. Bir başka deyişle insanlar çevrelerinden kaynaklanan çok boyutlu olarak nitelendirebileceğimiz bir bilgi akışına maruz kalmaktadırlar ve bu bilgiler günlük davranışlarımıza ve özellikle de mekânsal kullanımlarımıza etki etmektedir.Tasarımcılar tasarımlarını kurgularken veya tasarlarken gelecekteki muhtemel kullanıcılarına göre tasarlamakla sorumludurlar. Bu sorumluluk çerçevesinde özellikle peyzaj mimarları ve kentsel tasarımcılar kullanıcıları nerede oldukları ve nereye ulaşmak isteyecekleri gibi taleplerle değerlendirmelidirler. Peyzaj mimarları veya tasarımcılar ayrıca yol bulamayı ve yönlendirmenin öneminin farkında olmalıdırlar ki tasarımları cazibeli bir hale gelebilsin.Bu tez çalışmasıyla diyebiliriz ki, mekânsal faktörlerin ve iletişim araçlarının mekanlara göre saptanması ve belirli alanlarda bunların kullanıcıların mekansal ihtiyaçlarına ve taleplerine göre yol bulmada ve yön tayininde etki ettiğinin saptanabilir olası tezin önemini ifade edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
It?s a fact that people have made use of every means of communication since the old times.Visual communication lets us to interact with our environment where talking is insufficient and/or not possible. Visual communication is a way of global communication between people through some symbols and icons without words. By means of visual communication techniques, people are more easily informed, act according to the message that the symbols deliver and thus their lives get easier. From this respective, the importance of visual communication increases day by day since it is a better and easier way of communication compared to written and oral techniques.We are facing with self-clarifying symbols called ?pictograms? in communication, transportation, shopping, product usage and etc. which are parts of our everday lives. The fast-developing technology and the popular affairs reaching to certain levels each day, make people with various religions, languages, races and cultural behaviours, have to use new common symbols. This research called ?The Research onto Communication Appliances That Used in Urban Landscape Design in the Frame of Turkey? aimes at talking about the visual elements determining the flow of information and visuality on a global level.Althrough our lives, we get various kinds of information through our environment by every means. This information have effects on our bodies, in accordance with the reactions that our brain or bodies expose both physically and physchologically. In other words; people are object to this flow of information with integration to their environment which we may call multi-dimensional and this information affects our daily behaviors and especially our usage of areas.Designers have to consider the future possible users when creating their products/designs. Within this responsibility frame, especially peyzaj architects and designers should evaluate their users as to where they are and where they may want to get. Landscape architects or designers need to have the ability to solve problems and to direct people so that their designs become attractive.As a conclusion; it explains the importance of this study that the sectoral factors and determining the means of communication with respect to these sectors; and in certain areas, their effects on finding a way or chosing a direction according to the customers needs plays an important role.