Kuluçkanın ilk haftasında uygulanan nispi nem seviyelerinin çıkış gücü ve etlik piliç performansına etkileri
The effects of relative humidity during the first week of incubation on hatchability and performance of broiler
  1. Tez No: 179698
  2. Yazar: REZA EİSABEİGLOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
Bu çalışmada, kuluçkanın ilk 7 gününde normal, yüksek ve düşük nem seviyelerinin kuluçka ve broiler performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede kullanılan kuluçkalık yumurtalar 52 haftalık yaştaki Ross 308 genotipinden elde edilmiştir. Denemede toplam 1200 adet kuluçkalık yumurta kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of relative humidity (normal, high and low) during the first week of incubation on hatchability and performance of broiler. Hatching eggs were obtained from Ross at 52 weeks of age. A total of 1200 hatching eggs were used for this trial. During the first week of incubation, this trial has 3 different level of humidity groups, 55% Control Humidity Group (C.H.G), 70% High Humidity Group (H.H.G) and 43% Low Humidity Group (L.H.G), that studies the effect of humidity on hatchability and broiler performance. In the result of trial, between 0?18 days, the weight loss in (H.H.G) is lower than the other groups.