Faktöriyel düzende varyans analizi tekniğinde varyansların homojenliği ve normal dağılım ön şartları yerine gelmediğinde interaksiyona ilişkin ı. tip hata ve testin gücü
The power of the test and type i error testing for interaction when the assumption of the variance homogeneity and normality is violated in variance analysis in the factorial design
- Tez No: 179697
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Ziraat, İstatistik, Biostatistics, Agriculture, Statistics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, F testi ve Welch-James testi, tek aşamalı yöntem ve Düzeltilmiş sıra sayısı dönüşüm testi gibi bazı alternatif yöntemler interaksiyon etkisini test etmek için 2x2 faktöriyel deneme düzeninde normal dağılım ve varyansların homojenliği varsayımları yerine gelmediğinde karşılaştırılmıştır. Örnekler, gözlem sayıları eşit ve farklı olacak şekilde Z(0,1), Student t(3), Student t(6), Ki kare(3), Ki kare(6), Beta(4, 0.75) ve Beta(4, 1.5) dağılımı gösteren populasyonlardan alınmıştır. Gözlenen I. Tip hata ve testin gücü Monte-Carlo simülasyon tekniği ile elde edilmiştir. Her kombinasyon için simülasyonlar 100000 kez tekrar edilmiştir.Sonuç olarak, F testi ve Düzeltilmiş sıra sayısı dönüşüm testi, varsayımlar yerine geldiğinde I. Tip hatayı kontrol etme bakımından Welch-James testine ve Tek Aşamalı yönteme göre daha geçerli ve testin gücü bakımından daha iyi sonuçlar vermiştir. Diğer yandan Welch-James testi ve Tek Aşamalı yöntem, varyanslar homojen olmadığında özellikle alt grupların dengesizliğinde I. Tip hatayı kontrol etme bakımından daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ANOVA F test and alternatives such as Welch-James statistics, Single-Stage Procedure and Adjusted Rank Transform Statistic were examined for testing interaction effects with regard to empirical Type I error and statistical power which are investigated by Monte-Carlo simulations in 2x2 factorial designs when cell variances are heterogeneous and data non normal. Samples including either equal or unequal observations were drawn from population Z(0,1), Student t(3), Student t(6), Chi-Square(3), Chi-Square(6), Beta(4, 0.75) and Beta(4, 1.5) distributions. Simulations are repeated 100000 times for each condition.As a result, F test and ART Statistic are valid in terms of Type I error rate control and more powerful than Welch-James statistics and Single-Stage Procedure when assumptions are met. On the other hand Welch-James statistics and Single-Stage are better Type I error rate control when variances are heterogeneous especially cell sizes are unequal.