Kömür kökenli metanın kullanım teknolojileri ve enerji üretiminden kaynaklanan antropojenik metan emisyonlarının analizi
Coalbed methane use tecnologies and analysis of methane emissions from energy production
- Tez No: 179726
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KESİMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Çevre Mühendisliği, Energy, Mining Engineering and Mining, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışma kapsamında kömür madenlerinden açığa çıkan kömür kökenli metanın kullanım teknolojileri incelenmiş ve enerji üretimine bağlı olarak açığa çıkan metan emisyonları analiz edilmiştir. Ülkeler ve oluşturulan gruplardan açığa çıkan emisyon miktarı kullanılarak çeşitli istatistiksel analizler yapılmıştır. Enerji sektöründen ve enerji sektörünü oluşturan (petrol ve doğal gaz sistemleri, kömür madenciliği, fosil yakıtların yakılması ve biyokütle yanması) faaliyetlerden açığa çıkan metan emisyon miktarı belirlenmiş ve emisyon miktarlarında meydana gelen değişimleri yorumlanmıştır.Bu çalışma doğal gaz ve petrol sistemleri, kömür üretimi, fosil yakıtların yakılması ve biyokütle yakılmasına bağlı olarak 1990-2020 yılları arasında açığa çıkan küresel metan gazı emisyon miktarlarını içermektedir. Enerji sektörü metan emisyon oluşumuna katkıda bulunan en büyük ikinci sektördür. 1990 yılında enerji sektöründen açığa çıkan emisyon miktarı 1737 milyon ton eşdeğer karbondioksit olarak hesaplanmıştır. Doğal gaz ve petrol sistemlerinden açığa çıkan metan emisyonları, 1990 ve 2020 yıllarında sırasıyla enerji sektöründen açığa çıkan emisyonların % 57'sini ve % 71'ini oluşturmaktadır. Enerji sektöründeki ikinci büyük kaynak kömür madenlerinden açığa çıkan emisyonlardır. Ancak bu kaynaktan açığa çıkan emisyonlar zamanla azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study coalbed methane use technologies that are currently available to reduce methane emissions released from coal mines are examined and methane emissions from energy production activities are analyzed. Various statistical analyses are carried out by using fugitive methane emissions of countries and composed groups. Fugitive methane emissions released from energy sector and activities constituting energy sector (natural gas and oil systems, coal mining activities, fossil fuel combustion, biomass combustion) are determined and methane emission changes between 1990 and 2020 are evaluated.This study presents global methane emissions for 1990 to 2020 for natural gas and oil systems, coal mining activities, fossil fuel combustion, biomass combustion. The energy sector is the second largest contributor (22 percent) to global emissions of methane emissions. In 1990, the energy sector accounts for 1737 MtCO2eq of methane emissions. Fugitive emissions from natural gas and oil systems are the largest source of methane emissions from this sector, accounting for 57 and 71 percent of energy related emissions in 1990 and 2020, respectively. The next largest source in this sector is fugitive emissions from coal mining, but this source has a declining share over time.