Gerçek zamanlı bir MRP II sistemi
A real time MRP II system
- Tez No: 179741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF NACİ ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzde tedarikçiler, üreticiler ve müşteriler arasındaki ilişki hızla gelişmektedir. Bu nedenle üretimde değişen şartlara hızlı bir şekilde ayak uydurabilmek gerekmektedir. Bu durum işletmeleri üretim, planlama, finans, muhasebe, satınalma gibi fonksiyonlarını etkin bir şekilde bilgisayar desteğiyle gerçekleştirme çabasına itmiştir. İmalat Kaynakları Planlaması (MRP II) ise bu aşamada ortaya çıkarak işletmelere çözüm getirmektedirBu çalışmada MRP II (İmalat Kaynakları Planlama) sistemi gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın darboğazı olan veri girişleri minimum düzeye indirilerek MRP'nin firmalar tarafından kullanımı kolaylaştırma amaçlanmıştır.Çalışmanın sonunda gerçek zamanlı MRP II hakkında sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the relationship between supplier, manufacturer and customer has been improving quickly. Therefore it is necessary to adapt the production conditions to the rapidly changes in the production.This fact has led the enterprises to realize the production, planning, finance, accounting and purchasing functions by means of computers. Manufacturing Resource Planning (MRP II), which combines advanced database software and data acquisition hardware, makes a solution to the enterprises at this stage.In this study, an MRP II (Manufacturing Resource Planning) system is developed and implemented. The proposed real-time and user friendly MRP provided the bottleneck of the application to be eased by reducing the number of input data to a minimum level.