Isparta ili Merkez ve Adana, Yumurtalık ilçesi-Halep Çamlığı Ichneumonidae türlerinin tespiti ve kültüre edilebilen türlerin biyolojilerinin araştırılması
Determination of Ichneumonidae (Hymenoptera) species in Isparta province Center and Adana, Yumurtalik city- Halep Çamlığı and investigation biology of cultured species
- Tez No: 179759
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR AKSOYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Isparta ili Merkez ilçesi ve Adana, Yumurtalık-Halep Çamlığı Ichneumonidae (Hymenoptera) faunasının tespiti ve laboratuara canlı olarak getirilen parazitodilerin kültüre edilerek biyolojilerinin araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonunda Adana-Yumurtalık-Halep Çamlığı'ndan 10 altfamilya, 10 cins ve 18 tür; Pimplinae'den 8 tür, Tryphoninae'den 2 cins, 2 tür, Banchinae'den 1 tür, Cremastinae'den 2 tür, Collyriinae'den 1 tür, Diplazontinae 2 cins ve 2 tür, Ichneumoninae'den 1 cins, 2 tür bulunmuştur. Halep Çamlığı'ndan toplanan 2 tür Türkiye için yeni kayıt olarak bulunmuştur. Isparta İli Merkez İlçesi'nden ise 11 altfamilya, 7 cins ve 25 tür; Pimplinae'den 1 cins, 3 tür, Tryphoninae'den 5 tür, Cryptinae'den 1 cins, 3 tür, Banchinae'den 2 cins, 4 tür, Cremastinae'den 1 cins, Campoplaginae'den 3 tür, Ophioninae'den 1 cins, 1 tür, Anomalinae'den 1 cins, 3 tür, Metopiinae, Collyrinae ve Diplazontinae'den 1'er tane tür bulunmuştur. Ayrıca bu bölgelerden toplanan türlerden canlı olarak laboratuara getirilen türler; Itoplectis melanocephala (Gravenhorst, 1829), I. maculator (Fabricius) ve Pimpla spuria (Gravenhorst, 1829)'dır. Fakat bu böceklerden sadece I. melanocephala'nın biyolojisi incelenmiştir. I. melanocephala, Galleria mellonella (L.) konakları üzerinde yetiştirilmiştir. I. melanocephala'nın yumurtadan ergine gelişimi, ömür uzunluğu, beslenme davranışı, yumurta verimi ve yumurta açılım oranları belirlenmiştir. I. melanocephala yumurtadan ergine gelişimini ortalama 15 günde tamamlamıştır. Ömür uzunluğu ortalama 32 gündür. Dişi ömrü boyunca ortalama 193 yumurta bırakmıştır. Yumurta verimi 16-20. günlerde en yüksek seviyede gözlenmiştir. Yumurta açılım oranları arasında 1. ve 20. günler arasında büyük bir fark olmadığı bulunmuştur. Dişi ve erkeğin beslenme durumlarına göre ömür uzunluklarında belirgin farklar gözlenmiştir. I. melanocephala biyolojik mücadele çalışmalarında özellikle Lepidoptera larvalarını baskı altında tutmaktadır. Yapılan çalışma I. melanocephala'nın biyolojik mücadele çalışmalarında biyolojik mücadele ajanı olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determination of fauna of Ichneumonidae (Hymenoptera) in Isparta Province Center and Adana, Yumurtalık City-Halep Çamlığı and investigation biology by rearing of species parasitoid which has been collected and brought the laboratuary. As a result of Ichneumonidae species determination, 10 subfamilies 10 genus and 18 species. 8 species from Pimplinae, 2 genus, 2 species from Tryphoninae, 1 species from Banchinae, 2 species from Cremastinae, 1 species from Collyrinae, 2 genus and species from Diplazontinae, 1 genus, 2 species from Ichneumoninae were recorded from Adana-Yumurtalık City-Halep Çamlığı. 2 species which have been collected from Halep Çamlığı are new records for Turkish fauna.11 subfamilies, 7 genus and 25 species; 1 genus, 3 species from Pimplinae, 5 species from Tryphoninae, 1 genus, 3 species from Cryptinae, 2 genus, 4 species from Banchinae, 1 genus from Cremastinae, 3 species from Campoplaginae, 1 genus, 1 species from Ophioninae, 1 genus and 3 species from Anomalinae, 1 species each of Metopiinae, Collyrinae and Diplazontinae were recorded in Isparta Province Center. Alive species which have been collected from these regions are; Itoplectis melanocephala (Gravenhorst, 1829), I. maculator (Fabricius) and Pimpla spuria (Gravenhorst, 1829). But only I. melanocephala?s biology was investigated and raised on Galleria mellonella (L.) cocoons. I. melanocephala?s developing process from egg to an adult, longevity, mating habit, capacity of producing eggs, and the rate of egg hatching were detected. It?s average development process from egg to adult is 15 days, longevity is 32 days. The female has laid avarege 193 eggs. The productivity of laying eggs has been observed to be utmost during the 16 and 20 days. Among the hatching rate of the eggs haven?t been observed to diffirences 1-20. days. Substantial differences have been observed in the life times of the male and females depending on their feeding situations. I. melanocephala, in control of biological attempts, affects especially Lepidoptera larvas. And this study is proved the fact that I. melanocephala can be used as a biological control agent.