Isparta kasnak meşesi (Quercus vulcanıca Boiss. and Heldr. ex kotschy) ormanı tabiatı koruma alanı Ichneumonidae (Hymenoptera) faunası üzerine bir araştırma
An investigation on Ichneumonidae (Hymenoptera) fauna in kasnak oak (Quercus vulcanica Boiss. and Heldr. ex kotschy) forest nature protect area, Isparta
- Tez No: 179760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FARUK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı'nın Ichneumonidae (Hymenoptera) faunası türlerini saptamak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Nisan 2007 ? Kasım 2007 ayları arasında yapılan bu araştırmada yüksekliğe bağlı olarak atrap ve Malaise tuzağı ile 5 istasyondan 1890 örnek toplanmış ve 10 altfamilyaya ait 63 tür saptanmıştır. Türlerin dağılımı; Cryptinae'den 28, Tryphoninae'den 13, Banchinae'den 6, Anomaloninae'den 5, Ophioninae ve Pimplinae'den 3'er tür, Diplazontinae'den 2, Xoridinae, Acaenitinae ve Collyriinae'den de 1'er tür şeklindedir. Çalışma kapsamında, tespit edilen her türün, sinonimleri, genel coğrafik dağılışı ve biliniyorsa konakları verilmiştir.Monoblastus marginellus (Gravenhorst, 1829), Collyria coxator (Villers, 1789) ve Aclactus gracilis (Thomson, 1884) bölgede saptanan en yaygın türlerdir. Araştırma bölgesinde çeşitli habitatlarda bulunan ve geniş dağılım gösterdikleri belirlenen bu üç tür, habitat tercihleri bakımından geniş toleranslı türler olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the species of fauna Ichneumonidae (Hymenoptera) in Kasnak Oak Natural Protect Area. 1890 specimens were collected at five stations with atrap and Malaise trap according to altitude between April 2007 ? November 2007. As a result of this investigation, a total of 63 species belonging to 10 subfamilies have been recorded in the research area; 28 species from Cryptinae, 13 species from Tryphoninae, 6 species from Banchinae, 5 species from Anomaloninae, 3 species each of Pimplinae and Ophioninae, 2 species from Diplazontinae, 1 species each of Xoridinae, Acaenitinae and Collyriinae. The synonyms and general distribution of all species were given on the basis of literatures, as well as known host information.Monoblastus marginellus (Gravenhorst, 1829), Collyria coxator (Villers, 1789) and Aclactus gracilis (Thomson, 1884) are the most common species in Kasnak Oak Natural Protect Area . These three species show wide range distribution and occur in different habitats in the research area. They are considered to be eurytolerant in terms of their habitat preference.