Akış-enjeksiyon analizi ile su numunelerinden kurşunun giderilmesi ve önzenginleştirilmesi
The extraction and enrichment of lead from water samples with flow-injection analyze
  1. Tez No: 179832
  2. Yazar: MUHAMMET KUŞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAKIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Katı ve sulu numunelerde bulunan kurşunun Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ile tayin edilebilmesi için akış-enjeksiyon (FI), katı-faz ektraksiyon (KFE) metodu geliştirilmiştir. Kurşun, EGDMA-MA kolonu üzerinde tutulmuştur. Akış-enjeksiyon (FI) parametreleri optimize edilmiştir (numune asitliği ve hacmi, numune ve elusyon akış hızları, eluent tipi ve hacmi). Standart kurşun çözeltileri pH: 2-8 arasında EGDMA-MA kolonunda tutulmuş ve tutulan kurşun 500 µL 4.0 M nitrik asit ile 4.9 mL/dk hızla elue edilmiştir. En son su numuneleri 20µg/L kurşun ile spike yapılarak recovery çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A flow-injection, solid-phase extraction, preconcentration method was developed for the determination of lead in soil and water samples by flame Atomic Absorption Spectrometry. Lead was adsorbed on EGDMA-MA polymer. Several parameters were optimized such as sample acidity and volume, loading and elution flow rates, and eluent type and volume. Lead adsorbed at pH 2-8 on the EGDMA-MA column was eluted with 500 µL of 4.0 M nitric acid at 4.9 mL/min. Finally the method was eveluated through spike recovery for water samples.