Silil eterlerden alkol eldesinde FeCl3/SiO2 katalizörünün kullanılabilirliğinin incelenmesi
To investigate the use of FeCl3/SiO2 catalyst while obtaining alcohols from silyl ethers
  1. Tez No: 179833
  2. Yazar: GÜLCE OCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN BEYNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Alkollerin korunması için kullanılan pek çok yöntem ve koruyucu grup vardır. Çeşitli silil grupları (tert-bütildimetilsilil, trimetilsilil, tert-bütildifenilsilil vb.) ile alkolleri silil eter haline getirip korumak, alkollerin korunmasında önemli bir yöntemdir. Kolay hazırlanabilir olmaları, çeşitli reaksiyon koşullarına dayanmaları ve kuvvetli olmayan şartlarda uzaklaştırılabilmeleri bu grupların kullanılması için bir avantajdır. Silil eterler kullanılan alkollerin yapılarına göre çok farklı şekillerde oluşturulabilir. Silil gruplarının uzaklaştırılarak alkol oluşturmada pek çok yöntem geliştirilmiştir. Genel olarak, bütün silil gruplarını uzaklaştırmada flor iyonu oluşturan reaktif ve reaksiyon koşulları kullanılmaktadır. Bunun için Bu4N+F-, KF, HF, BF3, LiBF4 gibi florlu bileşikler kullanılmaktadır. Fakat bu reaktiflerin pahalı olması ve birçok zararlı yan ürün oluşturması sebebiyle birçok alternatif ve yumuşak koşullu yöntemler geliştirilmiştir.Bu çalışmanın amacı, hazırladığımız FeCl3/SiO2 katalizörünün silil eterlerin alkollere dönüştürülmesinde florlu bileşiklerin yerine kullanılabilirliğinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
There are lots of protecting groups and methods to protect alcohols. Protection of alcohols with silyl groups (tert-butyldimethylsilyl, trimethylsilyl, tert-butyldiphenylsilyl, etc.) is a very important method in organic synthesis. These silyl groups have some advantages; they can be prepared easily, they can stand so many reaction conditions and they can be easily deprotected. Silyl ethers can be prepared in very different ways according to the structure of the alcohols. So many methods have been developed for having alcohols after deprotection of silyl ethers. Generally, to deprotect the silyl groups, the reagents that have floride ion are used. For example; Bu4N+F-, KF, HF, BF3, LiBF4 can be used. But for being these reagents are too expensive and for giving harmful side products, an alternative and with mild conditions methods are being developed.The aim of this study is to show that FeCl3/SiO2 catalyst can be used instead of floride ions while obtaining alcohols from silyl ethers.