Bartın, Karabük ve Zonguldak İllerindeki seraların yapısal ve fonksiyonel özellikleri
Structural and functional features of greenhouses in Bartın, Karabük and Zonguldak provinces
  1. Tez No: 105750
  2. Yazar: SEBA EĞECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
II BARTIN, KARABÜK VE ZONGULDAK İLLERİNDEKİ SERALARIN YAPISALVE FONKSİYONEL ÖZELLİKLERİ ÖZET Araştırma bölgesinde kamudaki özelleştirme politikaları nedeniyle yöredeki sanayi tesislerinin kapatılması veya üretim alanlarının daraltılması sonucu bölge kalkınması için alternatif sektörlerin arayışına girilmiştir. Bu bağlamda dar, şekilsiz ve küçük parsellere sahip tarım işletmeleri için yörede seracılık sektörü uygulanabilir bir tarımsal faaliyet alanı olarak görülmektedir. Ancak yörede tesis edilecek seracılık işletmelerinin de ekonomik bir büyüklüğe sahip olması yadsınamaz bir gerçektir. Bu bağlamda en az 1000 m2'lik bir örtülü alana sahip işletmeler mali destekleme kaynaklarıyla desteklenmelidir. Karadeniz Bölgesi'nin diğer bölümlerinde olduğu gibi araştırma yöresinde de seracılık yeni yeni gelişmeye başlamış olup, özellikle son 7 yıldır belirli bir ivme kazanmıştır. Bununla birlikte yörede seracılığı geliştirip destekleyebilecek bir teknoloji ve alt yapı bulunmamaktadır. Buna bağlı olarak da tarımın diğer dallarına göre daha fazla itina ve bilgi birikimi gerektiren seracılıkta yöredeki işletme sahipleri tamamen tarımsal kuruluşların bu konudaki tip projelerini uygulamakta, tip proje uygulamasıyla da her işletmede hemen hemen benzer sorunlar görülmektedir. Araştırma alanındaki seraların statik ve mukavemet projelerinde herhangi bir sorun bulunmamasına karşın, özellikle havalandırma sistemlerinin yetersiz olduğu görülmüştür. Bu bağlamda çalışma kapsamında yöre için iklimle dengeli mimari tasarıma sahip alternatif sera projeleri geliştirilmiştir. Anahtar kelimeler : Sera, konstrüksiyon, çevre koşulları
Özet (Çeviri)
Ill STRUCTURAL AND FUNCTIONAL FEATURES OF GREENHOUSES IN BARTIN, KARABÜK AND ZONGULDAK PROVİNCES ABSTRACT Altenative sectors is begun search to develop region for what reason to be shut industry foundations or to be narrowed production fields by at the public politics in research region. Therefore in neighborhood greenhouse sector is considered by activity field of practicable agriculture for agriculture administrations to be available tight, unshaped and small parcels. But greenhouse administrations to be construct is a real to be have economic greatness in neighborhood. Therefore it have 1000 m2 of covered field which administrations must be support by financial supportting sources. In research region greenhouse sector have started to increase recently such as other areas in Black sea region. Particularly It started to increase last seven year. However in this region doesn't have enough teknology for developing greenhouses. Thus in neighborhood administration owners installed type designs that is given from agricultural establishments. Every administration can be seen similar problems by applying same design. Although in research region greenhouses didn't show problems on static and resistance design. But ventilating systems are not sufficient. Therefore in this work scopes were developed some alternative greenhouses designs which have architect designs of climate balance. Keywords : Greenhouse, construction, environmental conditions