Fuzzy normlu uzaylarda operatörler ve tamlanışı
Fuzzy normed space of operators and its completeness
  1. Tez No: 179859
  2. Yazar: NAZMİYE GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, Fuzzy Normlu Lineer Uzayların genel yapısı incelenmiş ve bu uzaylar üzerinde tanımlı sınırlı ve sürekli operatörlerle ilgili temel kavramlar üzerinde çalışılmıştır. İlk olarak sonlu boyutlu lineer uzaylar için fuzzy norm tanımlanmış ve kesim kümesi yardımıyla bu normun bazı özelliklerine değinilmiştir. İkinci bölümde sonlu boyutlu lineer uzaylar için verilen fuzzy norm kavramı genelleştirilmiş olup bu uzayların topolojik yapısı ve sınırlılığı üzerine çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise lineer operatörler için norm tanımlanarak bu operatörlerin sınırlılığı ve sürekliliğinin denk kavramlar olduğu gösterilmiştir. Son olarak Fuzzy Sınırlı Lineer Operatörler Uzayının bir Hausdorff uzayı olduğu ve bu uzayın tam olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, In this thesis, general structure of fuzzy normed linear spaces is examined and basic concepts of bounded and continuous operators defined on these spaces are studied. Firstly, fuzzy norm on finite-dimensional linear spaces is defined and by means of -cut set some properties of this norm are mentioned. In the second part, generalizing the definition of fuzzy norm given on finite-dimensional linear spaces the topological structure and boundedness of these spaces is investigated. In the third section, defining the norm of linear operators, it is shown that the boundedness and continuity of these operators are equvalent. Finally Fuzzy Bounded Linear Operators Space is shown to be a Hausdorff space and its completess is proven.