The AODV routing protocol evaluation in vehicles AD-HOC network using NS2
- Tez No: 747269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu günlerde uzak kuruluşlardaki ilerlemeler, Araç Ağları adı verilen başka bir tür organizasyon. Araç Ad Hoc Ağı bir türdür Mobil Ad Hoc Ağlar. Araç Özel Ağı, bizi aşağıdakilerin temeli ile kutsar: sürücülerin ve yolcuların güvenliğini ve tesellisini oluşturmak için büyüyen yeni döngü. VANET'ler taşınır Uzaktan iletimle donatılmış hareketli araçlar arasında çerçevelenen kendi kendine toplanan ağlar gadget'lar. Bu tür organizasyonlar, Akıllı sistemin bir bileşeni olarak geliştirilmiştir. Ulaştırma çerçevesine büyük iyileştirmeler getirecek Ulaştırma Sistemleri uygulamak. Bu tür bir organizasyonun temeli yürütmeyi oluştururken, zorluklar da artıyor. düşünülen. İletişim kuruyorlar, yönlendiriyorlar, rezervasyon, güvenlik ve korunmaya ihtiyaçları var. İçinde Mevcut gözden geçirme, direksiyon inceleme faktörü olarak kabul edilir. Çeşitli yönetmenlik konvansiyonlar, VANET'in üretkenliğinin yeniden inşası ile tanışmış ve değerlendirilmiştir. VANET araştırmalarının ardından, Ad hoc İsteğe Bağlı Mesafe Vektörünün coğrafya temelli sözleşmelerde en yüksek yeterliliğe sahiptir. Bu incelemede, bir eğlence AODV, istemcilere gerçek hareketlilik modelleri oluşturmaları için lisans veren test sistemlerinde yapılır. VANET canlandırmaları. Bunun için SUMO, NS-2 ile birlikte kullanılır. SUMO açık kaynaklıdır minyatür trafik test sistemi. SUMO'nun sonucu gerçek bir motilite modelidir ve kullanılabilir ağ test sistemi NS-2 ile. Mevcut inceleme, yürütmeyi incelemeye ve değerlendirmeye çalışır AODV'nin çeşitli hub yoğunlukları altında. Göbek kalınlığının iki benzersiz düzenlemesi söz konusu sözleşmenin sunumunu analiz etmek için kullanılır.
Özet (Çeviri)
These days progressions in the remote organizations have prompted the presentation of another sort of organizations called Vehicular Networks. Vehicular Ad Hoc Network is a type of Mobile Ad Hoc Networks. Vehicular Ad Hoc Network blesses us with the foundation for growing new cycle to build drivers' and voyagers' security and solace. VANETs are conveyed self-gathering networks framed between moving vehicles furnished with remote transmission gadgets. This sort of organizations is developed as a component of the Intelligent Transportation Systems to carry huge improvement to the transportation framework execution. As the fundamental of such organization builds the execution, challenges are being considered. They are communicating, steering, need booking, security and protection. In the current review, the steering is considered as the examination factor. Various directing conventions have been acquainted and evaluated with rebuild the productivity of VANET. Following investigations of VANETs showed that the Ad hoc OnDemand Distance Vector has the most elevated proficiency in geography-based conventions. In this review, a recreation of AODV is done on test systems which license clients to create true motility models for VANET reenactments. For this SUMO is utilized alongside NS-2. SUMO is open-source miniature traffic test system. Result of SUMO is a genuine motility model and can be utilized viii by network test system NS-2. The current review attempts to examine and assess the execution of AODV under various hub densities. Two unique arrangements of hub thickness would be utilized to analyze the presentation of the said convention.