Düzce ili atmosferinin polen ve spor analizi
Analysis of pollen grains and spores of Düzce atmosphere
- Tez No: 179869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma 1 Ocak 2006 / 1 Ocak 2007 tarihleri arasında Düzce ili havasında yapılan bir yıllık aeropalinolojik çalışma olup, polen ve sporların neden olduğu alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisinde hekimlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Düzce ili Yimpaş A.Ş binası üzerine yerleştirilen iki farklı Durham cihazı kullanılarak Gravimetrik yöntemle elde edilen preparatlar incelenmiştir. Düzce ili atmosferindeki polen ve sporların hangi taksonlarına ait oldukları saptanmış ve morfolojik tanımlaması yapılarak mikrofotoğ- rafları çekilmiştir. Bu çalışmada 14'ü familya düzeyinde ve 51'i cins düzeyinde olmak üzere toplam 65 takson tespit edilmiştir. Düzce havasında bir yıllık süre içerisinde Pinus, Gramineae, Corylus, Ambrosia, Carpinus, Fraxinus, Cupressus, Chenopodiaceae, Morus, Quercus, Fagus, Juniperus , Platanus, Betula, Abies, Alnus, Acer, Castanea taksonlarına ait polenler dominant olarak bulunmuştur. Bunun yanında, bu süre içerisinde mantar sporlarından ise Alternaria, Ustilago, Cladosporium, Epicocum ve Periconia sporlarıda dominant olarak rastlanmıştır.Düzce atmosferindeki polenlerin belli bir alan başına düşen miktarı, Durham aracına yerleştirilen preperatlar yardımı ile cm² alan birimi olarak haftalık ve aylık periyotlarda saptanmış, elde edilen veriler grafiklendirilmiştir. Sonuçlar meteorolojik faktörlerle karşılaştırılarak, aylık polen ve spor takvimi hazırlanmıştır. Toplam polen miktarı Mayıs ayında, toplam spor miktarı ise Eylül ayında en yüksek düzeye ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an one year period aeropalynolojical study which has been performed in Duzce atmosphere between January 1st, 2006 and January 1st, 2007 and its aimed to assistance to medicus for diagnosing and treating diseases which are caused by pathogenic pollen an spores. Samples, which are held by gravymetric method using two different Durham spore traps located on Yimpas A.S. building in Duzce, have been observed. Belongins to which taxa of pollen and spores in Duzce atmosphere has been assigned, morphological definitions of pollen and spores have been made and their micro-photographs have been taken. In this study, the total of 65 taxa have been assigned, 51 of these taxa are genus and the rest of taxa are family level. The pollen which are belonging to Pinus, Gramineae, Corylus Ambrosia, Carpinus, Chenopodiaceae, Fraxinus, Morus, Cupressus, Quercus, Fagus, Juniperus, Platanus, Betula, Abies, Alnus, Acer, Castanea taxa are detected as dominant in Duzce atmosphere in a year period. Besides, Alternaria, Ustilago, Epicocum, Cladosporium and Periconia spores of fungal spores are identified as dominant in this period.The quantity of pollen fall on a square ? centimeter in Duzce is assigned in weekly and monthly periods by preparates put on Durham trap, obtained data is shown in graphics. Monthly pollen and spore calendar is drawn by considering the results to meteorologic conditions. Quantity of total pollen is maximal in May and quantity of total spores is maximum in September.