Hareketli görüntülerde gerçek zaman yüz tanıma yaklaşımları
Real time face recognition aproach at moving images
- Tez No: 179868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında gerçek zamanlı hareketli görüntülerden anlamsal bilgi çıkartılması amacı ile yüz bulma ve elde edilen yüzün tanımlanması algoritmaları üzerinde durulacaktır. Yüz bulma algoritması olarak Başarılı Ortalama Nicemleme Transformu (SMQT, Successive Mean Quantitive Transform) yaklaşımı kullanılmış olup yüz tanıma amacı ile de temel bileşen analizi tabanlı Öz yüz (Eigenface) ve Fisherface algoritmaları kullanılmıştır. Bu algoritmalar ile MATLAB-GUI araç kutusu yazılımı oluşturulmuş ve algoritmaların performans analizleri gerçekleştirilmiştir. Buna göre gerçek zamanlı video görüntülerden yüz resimleri elde edilmiş ve sonra oluşturulan bir veri tabanı içerisinde yüz tanıma algoritmaları kıyaslamaları ile tanımlanan kişinin bilgilerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Oluşturulan araç kutusu yardımı ile elde edilen hareketli görüntülerin önden, yandan, ışık ve gölge etkisi, yüzde kirlilik unsurları göz önünde bulundurularak performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Güvenlik kameralarında olduğu gibi gerçek zamanlı görüntülerden elde edilen yüz bulma performansı ön cepheden ve yeterli ışık altında daha yüksek olduğundan yüz tanıma performansını daarttırmaktadır. Bununla birlikte düşük de olsa yandan alınan görüntülerde yüz bulma ve tanıma işlemi de geliştirilen yazılım ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we emphasize selected algorithms for detection and recognition of obtaining face image in order to get semantic information from real time moving images. Successive Mean Quantization Transform (SMQT) approach is used for face detection algorithm and Eigenface and Fisherface algorithms based on princible component analysis are used in order to find face image. MATLAB-GUI toolbox software is devolopped using these algorithms and performance analysis of algorithms are carried out. Accordingly, face images are obtained from real time video and then attempted to achive personal informations of the person defined by the comparisons of face finding algorithms in a predefined database. Performance assessment of face images obtained from moving images is carried out with the help of MATLAB-GUI toolbox by considering the position of face (front, side), effect of light, shadow and dirtiness of face. The performance of detection face from real time images is higher from the front and under the sufficient light as security cameras so increases the performance of finding face. On the other hand despite low probability, face finding and regocnition operation is performed by developped software when the images are obtained from the side.