Sarıçam (Pinus sylvestris L.) odununun OSB üretiminde kullanılmasında bazı üretim faktörlerinin levha özellikleri üzerine etkisi
The effect of some production factors on the properties of OSB made from scotch pine (Pinus sylvestris L.) wood
- Tez No: 179874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada sarıçam odununun (Pinus sylvestris L) OSB üretimine uygunluğu test edilmiştir. Optimum üretim koşullarında levhaların boyutsal kararlılık özelliklerini iyileştirmek amacıyla izosiyanat tutkalı kullanılmıştır.Yongalar literatürlerde dikkate alınarak ortalama 80 mm uzunluğunda, 20 mm genişliğinde ve 0,6 mm kalınlığında olacak şekilde üretilmiştir. Yapıştırıcı madde olarak %47'lik fenol formaldehit ve izosiyanat tutkalları çözelti halinde tam kuru yonga ağırlığına oranla %3-4,5 ve 6 olacak şekilde uygulanmıştır. Üretimde, pres süresi 3, 5 ve 7 dakika ve pres basıncı ise 35, 40, 45 kg/cm2 olarak uygulanmıştır.Yapılacak testler için, standartlara uygun boyutlarda kesilen deney örnekleri, değişmez ağırlığa ulaşıncaya kadar %65±5 bağıl nem ve 20±2°C sıcaklıktaki koşullarda kondisyonlanmışlardır. Deneme levhalarında hava kurusu yoğunluk, denge rutubet miktarı, kalınlığına şişme ve su alma miktarları (24 saat), eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, levha yüzeyine dik ve paralel çekme direnci, levha yüzeyine dik yönde çivi ve vida tutma direnci, yanma mukavemeti ve termogravimetrik analizi (TGA) ile kütle kayıpları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the suitability of Scotch Pine (Pinus sylvestris L) woods for the production of OSB was determined. The isocyanata adhesive was used to improve the dimensional stability characteristics of the boards for the optimum production conditions.Considering the literature survey, the strand was produced with the geometry of 80 mm length, 20 mm width and 0.6 mm thickness. As adhesive material, 47% phenol formaldehyde and isocyanata were applied in 3-4 and 5-6 percentages of the completely dry strand weight. The press periods were 3-5 and 7 minutes and the press pressures were 35-40 and 45 kg/cm2.Based on the test type of the study, the test samples which were cut within standard dimensions, were conditioned under 65±5% relative humidity and 20±2°C temperature until they reached the fixed weight. For the determination of the physical and mechanical characteristics of the test boards, air-dried density, equilibrium humidity value, thickness swelling and water absorb ratios (%), bending strength, modules of elasticity, internal bond and tensile strength, nail and screw holding strength tests, fire properties and thermogravimetry analysis (TGA) were conducted.