Hafik gölü (Sivas)'nün limnolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of limnological features of Hafik lake (Sivas)
- Tez No: 179895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Haziran 2006 - Ocak 2007 tarihleri arasında, seçilen 5 istasyondan alınan su örnekleri fiziksel ve biyolojik olarak incelenmiştir. Gölün ortalama çözünmüş oksijeni 8.3 mg/?, ortalama iletkenliği 1032 ?mhos cm-1, ortalama secchi derinliği 1.06 m, ortalama sıcaklığı 13.9 oC ve Nygaard bileşik indisi 6 bulunmuştur.Alınan örneklerde fitoplankton ve zooplankton kompozisyon ve yoğunluğunun mevsimsel değişimi incelenmiştir. Fitoplanktonda toplam olarak yedi gruba ait 48 takson tespit edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda alg gruplarından Chlorophyta'nın yaz mevsiminde, Cyanophyta'nın ise sonbahar mevsiminde baskın olduğu belirlenmiştir. Chlorophyta grubunun en zengin tür sayısına sahip olduğu saptanmıştır. Gölde belirlenen diğer alg gruplarının (Cyanophyta, Bacillariophyta, Cryptophyta, Chrysophyta, Charophyta ve Pyrrophyta) ise düşük sayılarda temsil edildiği belirlenmiştir. Fitoplankton yoğunluğu yaz sonu ve kışınazalırken, sonbahar mevsiminde artış göstermiştir. Cyanophyta grubu sonbahar başlarında artış gösterirken, Chlorophyta grubunda ki artış ise yaz aylarında olmuştur. Fitoplanktonun mevsimsel değişiminde etkili başlıca faktörün göl suyunun sıcaklığı olduğu belirlenmiştir.Zooplanktonda toplam olarak 2 şubeye (Rotifera ve Arthropoda) ait 12 takson tespit edilmiştir. Zooplankton yoğunluğu sonbaharın ortalarında artış gösterirken, diğer mevsimlerde aşağı yukarı aynı bulunmuştur. Copepoda grubu yaz aylarında baskın olurken, Rotifera grubu sonbahar aylarında baskın olmuştur. Cladocera grubunun ise düşük sayılarda temsil edildiği belirlenmiştir. Zooplanktonun mevsimsel değişiminde etkili başlıca faktörün göl suyunun sıcaklığı ve fitoplankton yoğunluğu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, water samples were taken from 5 different stations on the dates between June 2006- January2007, and some physical and biological properties of water were determined. In average the values for dissolved oxygen, temperature, secchi depth, conductivity and Nygaard's compound index were determined as 8.3 mg/?, 13.9 oC, 1.06 m, 1032 ?mhos cm-1, 6respectively.The compositions and abundance of the phytoplankton and zooplankton were investigated in terms of seasonal changes.In phytoplankton, a total of 48 taxa were identified belonging to 7 different divisions. While Chlorophyta was found to be dominating algae in summer, members of Cyanophyta dominated phytoplankton in end of autumn. Chlorophyta had more species numbers, whereas species belonging to other divisions (Cyanophyta, Bacillariophyta, Cryptophyta, Chrysophyta,Charophyta and Pyrrophyta) were low in numbers almost throughout the study. The lowest number of phytoplankton was found in winter and end of summer, while the abundance of phytoplankton showed an increase in autumn. Cyanophyta increased at the begining of autumn whilst the increase in Chlorophyta took place in summer. Lake water temperatures were found to be the major factor controlling seasonal change of phytoplankton in Hafik Lake.In zooplankton, a total of 12 taxa were identified belonging to 2 different phylums (Rotifera and Arthropoda). The number of zooplankton was more or less found same in other periods, while the abundance of zoooplankton showed an increase in middle of autumn. While Copepoda was found to be dominating zooplankton in summer, members of Rotifera dominated zooplankton in autumn. As for Cladocera were low in numbers almost throughout the study. Lake water temperature and abundance of phytoplankton were found to be the major factor controlling seasonal change of zooplankton in Hafik Lake.