Bazı Salvia genusu üyelerinin Acanthamoeba castellanii tedavisindeki kullanım potansiyellerinin ve sitotoksik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the usage potentials of some Salvia species on the treatment of Acanthamoeba castellanii and their cytotoxic activities
- Tez No: 179894
- Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Parazitoloji, Biology, Biotechnology, Parasitology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amip kaynaklı keratit olguların tümüyle tedavi edilmesi bazı hastalarda oldukça zordur. Zira, aşılagelmiş tedavi yöntemlerine karşı kistler trofozoitlerden daha az duyarlıdır. Bu çalışmada Salvia tomentosa, S. virgata, S. hypargeia, S. staminea ve S. caespitosa'dan elde edilen methanol özütlerinin Acanthamoeba castellani üzerindeki in-vitro etkinliği ve ayrıca kornea hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisi araştırılmıştır. Amoebisidal aktivitenin belirlenebilmesi için, 1.0 mg/ml'den 32.0 mg/ml'ya kadar değişen derişimlerde hazırlanan Salvia özütlerinin Acanthamoeba trofozoitleri ve kistleri üzerindeki etkisi in vitro test edilmiştir. Salvia türlerinin kornea hücreleri üzerindeki sitotoksik aktivitelerinin tespiti için ise agar diffüzyon yöntemi uygulanmıştır. Testlerden elde edilen sonuçlara göre, Salvia tomentosa, S. virgata ve S. hypargeia herhangi bir amoebisidal aktivite göstermemiştir. Diğer taraftan, S. caespitosa ile karşılatırılacak olursa, S. staminea, A. castellani üzerinde kayda değer bir amoebisidal aktivite sergilemiştir. S. staminea metanol özütü ayrıca, kültürdeki hücreler üzerinde 16.0 mg/ml konsantrasyonda sitotoksik etki göstermemiştir. Sonuç olarak, S. staminea'dan elde edilen metanol özütünün, Acanthamoeba enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilecek yeni ve alternatif bir doğal ürün olduğu düşünülebilir. Ancak, bu özütün biyolojik etkinliğinin doğrulanması için daha ileri düzeyde in vivo test sistemlerine ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Amoebic keratitis is difficult to treat, without total efficacy in some patients because of cysts which is less susceptible than trophozoites to the usual treatments. We investigated here the in vitro effectiveness of methanolic extracts of Salvia tomentosa, S. virgata, S. hypargeia, S. staminea and S. caespitosa against Acanthamoeba castellanii and also cytotoxicity on corneal cells in vitro. In the first case, the effect of Savia species with the concentrations ranging between from 1.0 to 32.0 mg/ml on the proliferation of A. castellanii trophozoites and cysts were examined in vitro. For the determination of cytotoxicity of Salvia species on corneal cells, agar diffusion tests were performed. According to the results obtained from the tests, Salvia tomentosa, S. virgata and S. hypargeia did not show any amoebicidal activity. On the other hand, S. staminea showed remarkable amoebicidal effect on A. castellanii when compared to S. caespitosa. In the case of the cyctotoxic acitivity, methanolic extract of S. staminea showed no cytotoxicity for the cells in the concentration of 16.0 mg/ml. As a result, methanolic extract of S. staminea could be concluded as a new an alternative natural agent against Acanthamoeba. On the other hand, it still needs to be further evaluated by in vivo test systems to confirm its biological effect.