Konsol çıkmalı çerçevelerin yapı rijitliğine etkisi
Effect of cantilever frames on buildings rigidity
  1. Tez No: 179926
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZGÜR TUNCER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN T. TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ülkemizde imar mevzuatının müsaade etmesi nedeniyle yapılan yapıların birçogu zemin katın üstündeki katlarda çıkmalar yapılarak yapılmaktadır. Böylelikle üst katlarda daha fazla alan elde edip faydalı alan olarak degerlendirilmesi düsünülmektedir. Çıkmaların bulundugu odalarda, çerçeve sistemi kirislerin kolondan kolona direk baglanması sureti ile olusturulması durumunda, oda içinde sarkık kirislerin çirkin bir görüntü olusturacagı düsüncesi ile kirisler çıkmaları dolanarak kolonlara baglanmaktadır. Bu tam çerçeve olusmasını engellemekte, bizim bu çalısmada konsol çerçeve olarak adlandırdıgımız rijitlik kaybına neden olan çerçeve sistemler olusmaktadır. Bu çalısmada; konsol çıkmaların yapı rijitligine etkisi sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In Turkey buildings are generally built in the way that floors are extended above the first floor to gain extra spaces. Since all the perimeter columns are located at the perimeter of the first floor, beams of the frames at sides of the building plan cross the rooms. These causes unpleasure view in the room since the beams are suspended in the room ceiling. To prevent this unpleasure view constructer/owner construct the beams between the side columns around the cantilever slabs. This prevent to obtain normal frames. In this work, this kind of frames are called cantilever frames. Cantilever frames cause the building to lose lateral rigidity. In this work effect of cantilever frames on the building lateral rigidity are investigated by usig finite element method.