Farklı kültür kullanılarak koyun, keçi sütleri ve bunların karışımından üretilen yoğurtların depolama sırasında uçucu bileşenler ve serbest yağ asitlerinde meydana gelen değişimler
The variations in free faty acid and volatile compounds in set-type yoghuts msde from ewe, goat milks, and their mix using differents yogurt cultures during storage period
- Tez No: 179927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, yoğurt üretimi için keçi (Şami), koyun (İvesi) ve bunların karışımı (1:1) sütler; CH-1 ve YF-3331 kültürleri kullanılmıştır. Üretilen set tip yoğurtlarda depolamanın 1, 7, 14 ve 21. günlerinde kimyasal ve duyusal nitelikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, goat (Shami), ewe (Awassi) and their mix (1:1) milks, and CH-1 and YF-3331 aromatic yoghurt cultures were used for yoghurt-making. Yoghurts were analyzed for chemical and sensory properties at 1, 7, 14 and 21. days of storage.