Farklı kültür şartlarında Clostridium perfingens tip D tarafından salgılanan epsilon toksin üretimi
Production of epsilon toxin secreted by Clostridium perfringens type D under different culture conditions
- Tez No: 721661
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Science and Technology, Biology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Clostridium perfringens hayvanlarda ve insanlarda dizanteri, gazlı kangren gibi çeşitli hastalıklara neden olan Gram pozitif, çubuk şeklinde, anaerobik, spor oluşturan patojenik bir bakteridir. C. perfringens tip B ve tip D tarafından salgılanan epsilon () toksini, koyun, keçi ve sığırlarda bağırsaklardan emilmesiyle ortaya çıkan ve dünya çapında enterotoksemi olarak bilinen hastalığa neden olur. Hastalığın hızlı ve şiddetli seyri nedeniyle aşılama, hastalıkla mücadelede önemlidir. Enterotoksemik hastalıkları kontrol etmenin bir yolu,“toksoidler”adı verilen inaktive edilmiş toksinler veya inaktive edilmiş bakteri hücreleri kullanılarak aşılamadır. C. perfringens tip D toksoid preparatları ile aşılamalar, bu suşun neden olduğu enterotoksemik hastalıkların bir dereceye kadar kontrol altına alınmasını mümkün kılmıştır. Bu toksoid preparasyonunun potensini artırmak için, yüksek derecede antikor yanıtı sağlayan toksini elde etmek gerekir. Daha önceki çalışmalarda epsilon toksini elde edilmesine rağmen toksin seviyeleri düşük olmuştur. Bu çalışmada, C.perfringens tip D tarafından salgılanan epsilon toksini üretimi üzerine sıcaklık, pH, çinkonun (ZnSO4) etkisi araştırıldı. Kültür ortamındaki bakteri yoğunluğu ile epsilon toksin üretimi arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını anlamak için bu tür değişken kültür koşulları altında bakterilerin büyüme dinamikleri incelendi. Toksinin kantitatif ve kalitatif tespiti SDS-PAGE analizi ile belirlendi. Bulgularımız optimum -toksin üretiminin 37 oC, pH 6.8'de olduğunu ve bakteri biyokütlesi ile toksin üretimi arasında bir korelasyon olmadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Clostridium perfringens is a Gram-positive, rod-shaped, anaerobic, spore-forming pathogenic bacterium that causes various diseases such as dysentery and gas gangrene in animals and humans. Epsilon () toxin secreted by C. perfringens type B and type D causes a worldwide disease known as enterotoxemia, which occurs when the toxin is absorbed from the intestines in sheep, goats and cattle. Owing to the rapid and severe course of the disease, vaccination is important to fight the disease. One way to control enterotoxemic diseases is vaccination using inactivated toxins called“toxoids”or inactivated bacterial cells. Immunization with C. perfringens type D toxoid preparations has made it possible to control the enterotoxemic diseases caused by this strain to a certain extent. To increase the potency of this toxoid preparation, it is necessary to obtain the toxin that provides a high degree of antibody response. In previous studies, although -toxin was obtained, the toxin levels were low. In this study, the effect of temperature, pH, zinc (ZnSO4) on epsilon toxin production by C. perfringens type D were investigated. The growth dynamics of bacteria under such varying culture conditions were studied to understand whether any relationship exists between the density of bacteria in the culture medium and epsilon toxin production. Quantitative and qualitative determination of the toxin was determined by SDS-PAGE analysis. Our findings showed optimum production of -toxin was observed at 37 oC, pH 6.8 and there was no correlation between bacterial biomass and toxin production.