Bazı yeni oksim tipi ligand komplekslerinin nükleolitik etkinliğinin incelenmesi
Investigation of nucleolytic activities of some new oxime type ligand complexes
  1. Tez No: 179941
  2. Yazar: ENDER ÇEKİRGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, bazı yeni oksim tipi ligand komplekslerinin nükleolitik etkinliğini incelenmiş ve bunların içerisinde, (2E,3E)?3?[(6?{[(1E,2E)?2?(hidroksiimino)?1?metilpropiliden]amino}piridin?2?il)imino]bütan?2?on oksim ligandının, homo dinükleer bakır(II) K1, hetero dinükleer bakır(II)?nikel(II) K2 ve 2?(hidroksiimino)?1?metilpropilidenaminofeniliminobütan?2?on oksim ligandının, mononükleer bakır(II) K3, hetero dinükleer nikel(II)?bakır(II) K4, homo dinükleer bakır(II) K5 ve homo trinükleer bakır(II) K6 komplekslerinin potansiyel nükleaz olabilecekleri tespit edilmiştir.Komplekslerin nükleaz aktiviteleri, 1 µM?1000 µM konsantrasyon, pH 6.0?10.0 ve 0?60 dakika zaman aralıklarında agaroz jel elektroforez yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde oksim tipi ligand içeren mononükleer, homo ve heterodinükleer ve homotrinükleer komplekslerin nükleaz aktivitesi gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Nucleolytic Activities of Some New Oxime Type Ligand ComplexesIn this study, nucleolytic activities of the newly synthesized complexes of some oxime type ligands have been investigated. Among these complexes, it has been determined that the homo dinuclear copper(II) K1, hetero dinuclear copper(II)?nickel(II) K2 complexes of the (2E,3E)?3?[(6?{[(1E,2E)?2?(hydroxyimino)?1?methylpropylidene]amino}pyridin?2?yl)imino]butane?2?one oxime ligand and copper(II) K3, heterodinuclear nickel(II)?copper(II) K4, homodinuclear copper(II) K5, and homotrinuclear copper(II) K6 complexes of the 2?(hydroxyimino)?1?methylpropylideneaminophenyliminobutane?2?one oxime ligand to be a potential nuclease.Nucleolytic activities of these complexes have been investigated at concentrations varied 1 µM?1000 µM, pH 6.0?10.0 and 0?60 minutes range using agarose gel electrophoresis. When the results were considered, it has been seen that mononuclear, homo and heterodinuclear and homotrinuclear complexes containing oxime type ligands hava shown nucleolytic activities.