Yeryüzünde hareket ünitesinde işbirlikli öğrenme gruplarında probleme dayalı öğrenme uygulaması ve değerlendirilmesi
An assessment and implementation of problem based learning in cooperative learning groups in the unit of motion on the earth
  1. Tez No: 179950
  2. Yazar: AHMET KUMAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZEKİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Eğitim-öğretimin niteliğinin arttırılabilmesi için, aktif öğretim yöntemlerinin fen bilimleri öğretiminde etkin kullanımı, gün geçtikçe daha da önemli hale gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, lise ikinci sınıf fizik dersindeki yeryüzünde hareket ünitesinde, işbirlikli öğrenme gruplarında probleme dayalı öğrenme PDÖ'nün uygulanması ve yütüyülen uygulamanın kazanımlara değerlendirilmesidir. Araştırma, 2006?2007 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında Trabzon Vakfıkebir Lisesi'nin ikinci sınıfında öğrenim gören 15 öğrenci ile sekiz ders saatinde aksiyon araştırmasına dayalı olarak yürütülmüştür. Değerlendirme sürecinde, öğrencilerin, problemin temel esasını oluşturan olayları kavrama güçleri, yeni problemler belirleyerek çözme yeterlilikleri, problem çözümlerini yeni durumlarda uygulayabilme becerileri, kendi kendilerini değerlendirebilme yeterlilikleri, arkadaşlarını değerlendirebilme yeterlilikleri irdelenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen nicel bulgular, araştırmanın amacı dikkate alınıp SPSS 11.5 programında t testi kullanılarak, gözlem verileri ise öğrencilerin uygulamaya yönelik tepkileri dikkate alınarak analiz edilmiştir. İşbirlikli gruplarda PDÖ uygulamaları sonucunda, günlük yaşamla ilişkilendirilerek yapılan uygulama lehine anlamlı bir farklılık (z=.01, z
Özet (Çeviri)
An Assessment and Implementation of Problem Based Learning in Cooperative Learning Groups in the Unit of Motion on the EarthThe effective implementation of active instruction methods in science education is getting have more importance. The purpose of this research is to implementation of the problem based learning and assessment based on gained objectives related to the unit of Motion on the Earth the physics class in high school. Research was applied with 15 students who are educated in 10th class in Trabzon Vakfıkebir High School in the 2006-2007 education term in 8-houred class period based on action research methodology. It was discussed the students in terms of understanding potential of situations constituted basic principle of problem, solving competency by determining new problems practicing competency of problem solving in new situations, evaluating competency of peers obtained quantitative datas in the context of research were analyzed to take into consideration the purpose of research in SPSS programme using t test and observation datas were analyzed to take into consideration reactions of students related to the implementation. It is determined a significant difference(z = .01, z< .05) in favour of practicing in relation to daily life. It was concluded students gained objectives in the implementation of research process improved level of understanding and research skills by systematically about a question or a problem, the development and practicing scenario based implementations suitable for PDÖ about other physics subjects will be increased effectiveness of physics programme and provided improving science literacy of individuals thus will scientifically and technologically contribute to the country development in the process of becoming on information society.