Negatiflik ve konkurus ölçümleri aracılığıyla kuantum dolaşık durumların betimlenmesi
The measures of quantum entangled state via negativity and concurrence
- Tez No: 179971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RASİM DERMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada EPR paradoksu, dolaşık durumlar, dört EPR- Bell dolaşık durumlarının PPE' nin hesaplanması gibi kavramlar ayrıntılı olarak irdelendi. Konkurus(Aynı anda meydana geliş.) ve Negatiflik, iki paçacıklı kuantum sistemlerinde dolaşıklığı ölçmek için iyi bir yoldur. Tezimizde genişletilmiş kuantum sistemlerinin, Konkurus ve Negatiflik ölçümleri ile dolaşıklığın nasıl olduğu gösterilmiştir. Kuantum mekaniğinin en ilginç sonuçlarından biri, birbirinden uzak iki ya da daha fazla taneciğin dolaşık durumudur. 1935' te Einstein, Podolsky, Rosen bir düşünce deneyi aracılığıyla dolşık iki-taneciğin durumunu önermişler (Einstein 1935). Bu ilginçlikten dolayı günümüzde kuantum dolaşıklık, modern kuantum bilgi teorisinde önemli bir rol oynar. İki-kübit arasında o andaki dolaşıklığın miktarını tanımlamak istersek, o zaman dolaşıklığın ölçümünün en kullanışlı yolu ?Konkurus? dur (Wootters 1998). Burada kompleks bir matrisin ?Konkurus? hesabını yaptık. Burada kuantum dolaşıklık durumlarının ölçümleri olan Konkurus ve negatifliği hesapladık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, EPR paradox, concepts such as non- locality, Bell?s inequalities, measurement problem, entagled states ect. Concurrence and negativity are well-known for the entanglement measures in bipartite quantum systems Experiments performed by means of entangled states are examined and how the entanglement concept being at the very heart of quantum mechanics, will reveal itself in the other fields o physics is investigated. One of the most surprising consequences of quantum mechanics is the entaglement of two or more distant particles. In 1935, Einstein-Podolsky-Rosen suggested the first classic entangled two-particle state, and proposed a gedankenexperiment. So far the defining measure has not been found for arbitrary qudits . We extend arbitrary states of the quantum systems and show how to construct entanglement via concurrence and negativity measurements.