Bir Riemann manifoldunun eğrilikleri ve uygulamaları
The curvatures of a Riemannian manifold and applications
- Tez No: 180000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MÜGE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez 4 bölümden oluşmaktadır.1. bölüm konunun daha iyi kavranabilmesi için temel tanım ve teoremlere ayrılmıştır.2. bölümde öncelikle E3 deki yüzeyin geometrisinin temelleri açıklanarak yüzeyin bir noktasındaki asli eğrilikleri sunulmuş, sonrasında asli eğriliklerin geometrik yorumuna yer verilmiş, ardından bir yüzeyin Gauss ve ortalama eğrilikleri ile bu eğriliklerin geometrik yorumlarını içeren teoremler sunulmuştur. Daha sonra manifoldların eğrilikleri için kullanılacak olan Riemann eğrilik tensörü, kesit eğrilikleri, ricci eğriliği ve skalar eğrilik kavramları detaylarıyla ele alınıp, bunlar arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Bir Riemann alt manifoldun eğriliği kavramı da çeşitli yönleriyle incelenerek bölüm sonlandırılmıştır.3.bölümde öncelikle Gauss' un Egregium teoremi ve bu teoremin uygulamaları verilmiş, sonrasında ise eğrilik formları ve Cartan yapı denklemleri sunulmuştur.Son bölümde de eğriliğin somut kullanımlarından birtakım örneklere yer verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Asli eğrilikler, Gauss Eğriliği, Ortalama Eğrilik, Riemann Eğrilik Tensörü, izometri, kesit eğriliği, ricci eğriliği, skalar eğrilik, alt manifold
Özet (Çeviri)
This thesis has four main sections. In the first section main concepts have been represented in order to be comprehended well.In the second section firstly principal curvatures in a random point of a surface have been presented by being explained the origins of the surfaces in E³ geometry then included the geometrical interpretations of principal curvatures ,afterwards presented Gauss and mean curvatures of a surface and theorems that contain geometrical interpretations of these curvatures.Then Riemannian curvature tensor ,sectional curvatures,ricci curvatures and skalar curvature concepts have been taken into consideration in a detailed way and relations among these titles have been designated. And the section has been finished by examining Riemannian submanifold curvature concept with its defferent sides.In the third section Gauss? Egregium theorem and the applications of this theorem have been presented and then curvature forms and Cartan structure equations have been explained.In the last section different kinds of examples from concrete usages of this curvature have been included.KEY WORDS: Principal curvatures,Gauss curvature,mean curvature,Riemannian curvature tensor,isometry,sectional curvature,ricci curvature,skalar curvature,submanifold