Bilgisayar ortamında sulama suyu dağıtım planlaması
Computer aided planning of irrigation water delivery
- Tez No: 180001
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Haruniye-Düziçi sulaması ele alınarak sulama alanı için bir bilgive sulama suyu dağıtım planlama sistemi oluşturulması amaçlanmıştır. Oluşturulanbilgi ve sulama suyu dağıtım planlama sistemi, sulama projelerinin işletiminin heraşamasında gerekli genel sulama planlaması ve fiili olarak uygulanan su dağıtımprogramları gibi temel bilgilerin kolayca erişilebildiği bir program biçimindetasarlanmıştır. Sistem, Delphi Programlama Dili'nde SQL ve DBase veri tabanıprogramları kullanılarak hazırlanmıştır. Programa, Haruniye-Düziçi sulamasına aitsulama projesinin adı, su kısıtlama oranı (%), çiftlik priz debisi (L/s), bitki sulamasuyu ihtiyaçları (mm/ay), kanal ve sulayıcı bilgi girişleri yapılmıştır. Sistemde sulayıcıbilgi formları ve su talep formları oluşturulmuş, sulama zamanı planı ve su dağıtımplanı hesaplamaları yapılarak genel sulama planlaması, su dağıtım programları, anave yedek kanal işletme tablosu ve sulayıcı bilgi raporları elde edilmiştir. Program,Haruniye-Düziçi sulama projesi için gerçek verilerle değerlendirilmiş veuygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, information and irrigation water delivery planning system hasbeen developed for the Haruniye-Düziçi irrigation project. The system was designedas a program which includes basic information on irrigation planning, which isneeded for every phases of the operation of irrigation projects and delivery programs.The system was formed by using SQL and Dbase database programs in DelphiProgramming Language. The program requires input data of irrigation projectname, water deficit rate (%), farm canal discharge (L/s), crop water requirements(mm/month) and information related to canal and irrigationer. Forms includinginformation of irrigationer and water request were formed in the system and bymaking calculations on irrigation scheduling and water delivery planning, generalirrigation planning, water delivery programs, main and secondary canal managementtables and information of irrigationer reports were obtained. The program wasevaluated using the data from the Haruniye-Düziçi irrigation project and the resultsshowed that it can be used in similar applications.