Suda çözünebilir yeni vic-Dioksim ligandı va bazı metal komplekslerin sentezi
Synthesis of a new soluble vic-Dioxime and some metal complexes
- Tez No: 180002
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜKERREM KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
-N=N- ve -C=S- Grubu içeren yeni bir vic-dioksim ligandı, (4E,5E)-1,3-bis[4-(fenildiazenil)fenil]-2-tiyooksaimidazolin-4,5-dion dioksim (1) pddH2, N,N' -bis(4-fenilazofenil)tiyoüre ve diklor-anti-glioksim'den CH2Cl2 ortamında elde edilmiştir.Bu anti vic-dioksim ligandının (1) pddH2, üç geçiş metali kompleksi {(2)[Ni(pddH)2], (3) [Co(pddH)2] ve (4) [Cu(pddH)2]} sentezlendi. Dioksim ligandı vemetal komplekslerinin yapıları elementel analiz, 1H-NMR, IR ve U.V.-Visiblespektroskopisi ile karakterize edildi. Ligand ve komplekslerinin antibakteriyelaktiviteleri beş bakteri (Klebsiella pneumoniae, Micrococcus luteus, Enterobactercloacae, Basillus megaterium ve Mycobacterium smegmatis) ve üç mantara(Kleuvyeromyces marxianus, Rhodotorula rubra ve Candida albicans) karşı araştırıldı.Bu yeni ligandın metal komplekslerinin metal ligand oranı 1:2 ve ligandkoordinasyonu pek çok vic-Dioksimde olduğu gibi N,N' atomlarından olduğuanlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel vicinal dioxime ligand containing -N=N- and -C=S group, (4E,5E)-1,3-bis[4-(phenyldiazenyl)phenyl]-2-thiooxaimidazoline-4,5-dione dioxime (1) pddH2 wasprepared from N,N'-bis(4-phenylazophenyl)thiourea and anti-dichloroglyoxime inCH2Cl2.Three transition metal complexes {(2) [Ni(pddH)2], (3) [Co(pddH)2] and (4)[Cu(pddH)2]} of this vicinal anti-dioxime ligand, (1) pddH2 were synthesized. Thestructures of the dioxime ligand and its transition metal complexes werecharacterized by elementel analyses, 1H-NMR, IR and U.V.-Visible spectroscopy.Antifungal and antibacterial activities of the free ligand and its complexes were alsoinvestigated against five bacteria (Klebsiella pneumoniae,Micrococcus luteus,Enterobacter cloacae, Basillus megaterium and Mycobacterium smegmatis,) andthree (Kleuvyeromyces marxianus, Rhodotorula rubra and Candida albicans) fungi.The transition metal complexes of this new ligand had a metal/ligand ratio of 1:2and the ligand coordinates only through the N,N' atoms, as do most of vicinaldioximes.K