Kahramanmaraş'ta bazı iş kollarında çalışan boya işçilerinde plazma ve eritrosit membranı sialik asit, glutatyon, plazma nitrik oksit ve lipid peroksidasyonu düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation the level of plasma and erythrocyte membrane sialic acid, glutathione, plasma nitric oxide and lipid peroxidation in paint workers in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 180003
  2. Yazar: SERDAR ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NACİYE KURTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, boya işçilerinin plazma ve eritrosit membranı sialik asit (SA),glutatyon (GSH), plazma nitrik oksit (NO) ve lipid peroksidasyonunun bir göstergesiolarak da malondialdehit (MDA) düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmış olup32 mobilya boyacısını, 32 oto boyacısını ve sağlıklı 29 kişiyi kapsamıştır.Plazma SA düzeyi, boyacı gruplarında, kontrol grubuna göre yüksek olupmobilya boyacıları ile kontrol grubu arasındaki aradaki fark istatistiki olarakönemlidir (p0.05).Eritrosit membranı SA düzeyi ise her iki boyacı grubunda da kontrol grubunagöre düşük olup, gruplar arasındaki fark istatistiki olarak önemli değildir (p>0.05).Plazma NO değerleri hem mobilya boyacıları (p0.05).Sonuç olarak; organik çözücüye maruz kalınan bu iş kollarında çalışan işçilerdeeritrosit membranı SA, NO, GSH düzeylerinin azaldığı, plazma SA ve MDAdeğerlerinin ise arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the level of plasma and erythrocytemembrane sialic acid, glutathione, plasma nitric oxide and lipid peroxidation in paintworkers. This study has included 32 furniture painters, 32 car painters and 29 healtypersons.We have observed that in painter groups plasma sialic acid levels were higherthan control group and the difference between furniture painters and control groupwas significant (p0.05).In paint workers groups, erythrocyte membrane sialic acid levels were lowerthan control group and the differences between the groups were not significant(p>0.05).We have found that plasma nitric oxide levels in painters group were lower thancontrol group. The differences, both in furniture painters (p0.05).We have concluded that the levels of plasma silaik acid, nitric oxide andglutathione are increased, the levels of erythrocyte membrane sialic acid and plasmaMDA are decreased in paint workers as a result of organic solvent exposure.