Prefabrike ve konvansiyonel bir yapının üretim yöntemlerinin karşılaştırılması
The compare of construction methods of a prefabricated and conventional building
  1. Tez No: 180026
  2. Yazar: FİLİZ KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİH KÜÇÜKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma ile endüstriyel bir yapının prefabrike ve konvansiyonel üretim yöntemlerikarşılaştırılmıştır. Bu amaçla yapıya ait sistem bilgileri, afet bölgelerinde yapılacak yapılarhakkında yönetmelik, TS 500, TS9967 yönetmelikleri, SAP 7.42 versiyonu ve excelprogramlarından yararlanılmıştır.Hesaplamalardan önce yapının bulunduğu bölgenin yerel zemin sınıfı, deprem bölgesi derecesi,çatı örtüsü, aks açıklıkları ve makas altı yükseklikleri belirlenmiştir. Elde edilen verilerdoğrultusunda aynı yapının statik hesapları sırasıyla prefabrike ve konvansiyonel olarakyapılmıştır. lk hesap yönteminde yapının taşıyıcı sistemi ve çatı karkası prefabrike betonarmeolarak ele alınmış ikinci hesap yönteminde çatı karkası çelik konstrüksiyon olarak tasarlanmıştır.Araştırma sonunda; ikinci hesap yönteminde çatı karkasının çelik konstrüksiyon olmasısonucunda kolon ve temellere gelen yükler değişmiştir. Yüklerin azalması ile taşıyıcı sisteme aitbetonarme kesit ve temel boyutlarının azaldığı görülmüştür. Böylelikle, uygulamada her ikiyöntemin de kullanılabileceği, ancak ikinci hesap yönteminin daha ekonomik çözüm olacağıanlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, prefabricated and conventional construction methods of an industrial structurehave been compared. For this purpose, the system information of the structure, specificationsfor structures to be built in the disaster areas, TS 500 and TS9967, SAP version 7.42 and excelhave been used.Before calculations, the local soil class, earthquake susceptibility, roofing, axle distance andelevation of structure have been determined. Based on the obtained data, the statisticalcalculations have been done for the prefabricated and conventional constructions of the samestructure respectively. In the first calculation method, the load bearing system and the roofskeleton were considered to have a prefabricated construction while the roof skeleton wasconsidered to have a steel construction in the second calculation method.As a result of the study, the load on column and foundations have changed in the secondcalculation method as the roof skeleton is constructed from steel. It has been observed that thedimensions of the concrete sections and foundation change as the load decreases. Thus, it hasbeen understood that both methods can be applied but the second calculation method is a morecost effective solution.