LPG'li araçlar için kapış pompası tasarımı
Design of accelerator for LPG autos
- Tez No: 180031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu çalı mada, karbüratörlü LPG'li otomobillerdeki motorlara kapı pompası görevi yapacak birsistem tasarlanmı tır. Geli tirilen sistem, gaz kelebe inin ileri yöndeki hareketini, açısal olarakalgılayan bir potansiyometre ile açısal de erleri zamana ba lı olarak elektrik sinyallerinedönü türülebilen programlanmı bir elektronik kontrol ünitesi ve yardımcı elemanlardan olu maktadır.Elektronik devre, regülâtörden alınan ve karbüratör gaz kelebe inin altına irtibatlandırılmı olan gazhattı üzerindeki bir elektro valfe kumanda etmektedir. Sistemde daima basınçlı gaz bulundu u için vegaz kelebe inin altında daima yüksek bir vakum oldu u için elektro valfin her açılı ında bir miktar gazçok kısa bir zamanda motora gönderilmektedir. Gaz kelebe inin her hareketinde kelebe in açılmaaçısıyla orantılı olarak programlanmı kumanda merkezi elektrovalfi açıp kapamaktadır. Bu sayedeihtiyaç miktarı kadar yakıt motora sevk edilir. Yapılan deneyler neticesinde gaz kelebe inin her ilerihareketinde ilave bir miktar yakıt gönderilmesi, motorun maksimum devire ve güce ula ma süresinikısaltmaktadır. Geli tirilen sistem mevcut LPG'ye uyarlanmı karbüratörlü araçların motorperformanslarını iyile tirme yönünde yapılmı ilave bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new system, which will serve as an accelerator pump was designed for LPGdriven car engines. The developed system consists of electronic control unit and accessories andpotentiometer. The function of potentiometer is to sense the forward movement of the throttle valveangularly. The electronic control unit converts angular values to electrical signal as a function of time.Electronic circuit controls an electronic valve, which lets the gas enter and is attached to the throttlevalve beneath the carburetor. A certain amount of gas is sent to the engine quickly because there isalways pressured gas in the system and enough vacuum under throttle valveProgrammed control unit opens and closes electronic valve as throttle valve makes a movement. Thisprovides necessary fuel to the engine. In this study, by providing additional amount of fuel to thesystem via the movement of the gas throttle valve, time needed to attain maximum rpm and powerwas significantly shorted .The developed system will improve engine performance of LPG drivenengines in cars having carburetor system.